Války zuří i dnes, akcentuje opravené Imperiální válečné muzeum v Londýně
Pro veřejnost se dnes po dlouhé rekonstrukci otevírá jedna z největších londýnských atrakcí - Imperiální válečné muzeum v Londýně. Návštěvníkům nabídne odlišnou podobu atria, ale hlavně novou stálou expozici věnovanou první světové válce. Přestavba muzea přišla v přepočtu na jednu a čtvrt miliardy korun.
Kurátoři expozice vybrali z nepřeberného množství celkem 1300 unikátních předmětů od drobností, jako bylo holení vojáků v zákopech, až po velké předměty, jako jsou tanky nebo dokonce houfnice.
„Připravili jsme pro návštěvníky procházku zákopy první světové války,“ láká historička Laura Cloutingová a pokračuje:
„Není to přesná kopie, ale dá vám představu o tom, jaké hrůzy vojáci v zákopech západní fronty zažívali. Nabízíme ale pohled na všechna bojiště první světové války. Možná ještě důležitější je vykreslení situace na domácí frontě, jak úsilí dělníků umožňovalo vojákům pokračovat v boji."
Nově zrekonstruované Imperiální muzeum v Londýně navštívil i zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu ve Velké Británii Jiří Hošek
Laura Cloutingová přiznává, že za přípravou expozice bylo několikaleté dohadování s kolegy, které předměty a archiválie z bezedného depozitáře muzea návštěvníkům nabídnout. Laura zdůrazňuje, že prohlídka expozice, která události skvěle zasazuje do kontextu, nevyžaduje hlubokou znalost této části dějin.
„Na druhou stranu lidem, kteří toho o první světové vědí ukrutně moc, nabízíme autentické předměty, které nemají obdoby. Jsou to opravdové důkazy války. Ať už toho víte hodně nebo málo, nepodceňujte tu úžasnou sílu reálných věcí, které tady v muzeu ukazujeme," zdůrazňuje historička.
Kdo navštívil Imperiální válečné muzeum v minulosti, ho v nynější podobě prakticky nepozná. Atrium je mnohem světlejší, vzdušnější. Exponátů je zde mnohem méně. Šokující je pohled na zavěšený letoun Harrier, který se dotýká nosných pilířů. Dostat ho nahoru byla logisticky náročná operace.
„Museli jsme nastěhovat trup Harrieru do budovy dřív, než byly stavební práce dokončeny. Je tak dlouhý, že pak bychom ho sem už nedostali," vysvětluje šéf muzejních konzervátorů Andy Holbrook.
Podle něj bylo kolem letadla třeba na čtyři měsíce postavit ochranný kryt, než se dostavěla hlavní část střechy. Pak se Harrier zavěsil do prostoru, kde ho drží čtyřbodový záchytný systém.
„Museli jsme úzce spolupracovat s letectvem, abychom zjistili, jakou hmotnost jednotlivé části stroje dlouhodobě udrží," dodává Holbrook.
Nová podoba Imperiálního válečného muzea mnohem naléhavěji dokumentuje, že ozbrojené konflikty zuří i dnes všude kolem nás. Připomíná to ať už vystavené vozidlo agentury Reuters zasažené raketou v Gaze, nebo civilní vozidlo zničené při sebevražedném útoku v Bagdádu.