Trojice koní Převalského z Dolního Dobřejova už běhá v mongolské rezervaci

Pražská zoologická zahrada vypustila trojici koní Převalského do přírodní rezervace Gobi B na jihozápadě Mongolska. Od roku 2011 je to už čtvrtá sada koní, kterou ve spolupráci s českou armádou navrátila do jejich původní domoviny. Klisny, které v úterý odletěly z pražských Kbel, byly na cestě přes třicet hodin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klisna koně Převalského v mongolské rezervaci | Foto: Magdaléna Medková

Navigátor Petr Sedlák dává informace pilotovi o povětrnostních podmínkách. A armádní letoun se třemi klisnami na palubě dosedá na malé letiště v Bulganu.

„Počasí nám částečně přálo, částečně ne. Byl úsek, kde byl docela silný protivítr a nějaká oblačnost, trošku to namrzalo. Nakonec to ale bylo všechno dobré,“ říká pilot Milan Leniak.

Přehrát

00:00 / 00:00

Koně doprovázela na dlouhé cestě do Mongolska i redaktorka Magdaléna Medková

Od doby, kdy koně odjeli z Dolního Dobřejova, uplynulo čtyřiadvacet hodin. Všechno proto musí jít ráz naráz. Strážci z přírodní rezervace překládají bedny na dva nákladní vozy a vyráží se skrz polopoušť směr Tachintal.

Jede se po prašné cestě - v písku a mezi travnatými drny. Během cesty auta několikrát zastavují. Koně dostávají najíst i napít. Tříletá Ula ale nepije. A to ani od své chovatelky Lenky Kardové: „Nepije, ale ona je taková celou dobu. Už aby to skončilo a mohli ven.“

Po pěti hodinách cesty jsou konečně na místě. Strážci z Tachintalu vykládají koně. Jedna bedna váží něco přes půl tuny.

Kůň Převalského ve volné mongolské stepi | Foto: Magdaléna Medková

Když jsou bedny vyskládané do řady, chovatelé společně se strážci otvírají bedny a pouští koně do velké ohrady.

„Je to počtvrté, ale vždycky je to ohromné zadostiučinění, když ti koně vyběhnou. A teď vyběhli a jsou úplně v pořádku. Zdá se, že ani nemají ztuhlé nohy. Jsou teda tři, nepovedlo se nám dopravit čtyři. Zas to bylo tentokrát rychle a bez dalších větších komplikací,“ říká ředitel pražské zoologické zahrady Miroslav Bobek.

Spokojený je i Gambátr, hlavní strážce Tachintalu: „Jsem šťastný, že se vše podařilo. Zároveň cítím hroznou zodpovědnost za to, jak se tady bude koním dařit.“

Ula, Bayan a Gretel se teď budou ještě rok aklimatizovat v ohradě. Potom je strážci vypustí do přírodní rezervace, kde se připojí mezi ostatní divoká stáda.

Přírodní rezervace Gobi B | Foto: Český rozhlas

Magdaléna Medková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme