Unipetrol koupí celou Českou rafinérskou. Převezme ji do konce roku

Česká rafinérská bude mít jediného vlastníka. Stane se jím petrochemický holding Unipetrol. Ten využil svého předkupního práva a koupí podíl italské firmy Eni.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

firma Butadien v Kralupech také patří Unipetrolu | Foto: Unipetrol

Unipetrol už nyní má téměř 68 procent České rafinérské. K tomu přidá dalších zhruba 32,5 procenta akcií. Za ně italské ENI zaplatí 823 miliony korun.

Začátkem roku koupil ještě od společnosti Shell její podíl za 536 milionů korun. Celé převzetí České rafinérské by mělo být hotové do konce roku a Unipetrol pak bude jediným akcionářem.

Česká rafinérská je jediným zpracovatelem ropy a výrobcem ropných produktů u nás. Má jediné dvě rafinérie, které jsou v České republice v provozu. A to v Litvínově a v Kralupech nad Vltavou.

Celkem mají provozní kapacitu 8 milionů 700 tisíc tun ropy za rok. A to z ropy, která přichází buď ropovodem z Ruska anebo přes přístav v Terstu.

Rafinérie se podobně jako jiní evropští zpracovatelé ropy potýká poslední dobou s nižším odbytem. Objevily se dokonce úvahy o možném omezení provozu nebo nahrazení její produkce výrobky ze zahraničí.

Česká rafinérská. | Foto: Tomáš Adamec

Stát má na provozu rafinérií strategický zájem

Ale tomu se výrazně brání česká vláda. A není divu, mít rafinérii na vlastním území je ze strategického hlediska nezbytné. Proto Česká rafinérská zůstává v provozu.

Analytik BHSecuritis Petr Hlinomaz připomíná, že Unipetrol tak získá výsadní postavení na českém trhu zpracování ropy a výrazně tím posílí jeho vyjednávací pozice například s českým státem.

„Může to být zajímavé i z účetního hlediska, protože když naposledy kupoval, tuším, 16procentní podíl, tak to vylepšilo jeho zisky zhruba 0 1,2 miliardy korun, se kterými byla aktiva České rafinérské zaúčtována.“

„Jestli se ta situace bude opakovat, pak bychom mohli očekávat, že hospodaření Unipetrolu se zvýší alespoň o dvojnásobek - přes 2miliardy korun. Takže celkově to je pozitivní zpráva pro Unipetrol jako takový,“ míní Hlinomaz.

O podíl měli zájem i Poláci a Maďaři

Část rafinérie chtěla koupit polská ropná společnost PKN Orlen. Ta je ale vlastníkem Unipetrolu, takže de facto není tak úplně ze hry.

Zájem měl i maďarský ropný a plynárenský koncern MOL. Ten nakonec kupuje síť čerpacích stanic italské Eni v České republice, na Slovensku a v Rumunsku.

Celkem MOL koupí od Eni 208 čerpacích stanic Agip.

Polský PKN Orlen prý jedná o koupi posledního podílu v České rafinérské

Jitka Hanžlová, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme