Jourovou musí potvrdit Juncker, pak ji čeká 'grilování' v europarlamentu

Po výběru v české vládě čekají českou kandidátku na post v Evropské komisi (EK) ještě dvě důležitá kola – schválení předsedou EK Jeanem-Claudem Junckerem, který jí přidělí konkrétní resort, a také slyšení před europoslanci. Česká kandidátka dnes řekla, s čím chce do Evropské komise jít, třeba výrok o obhajobě národních zájmů jí však při „grilování“ v Evropském paramentu zřejmě příliš nepomůže.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Věra Jourová z hnutí ANO je kandidátkou na eurokomisařku (na snímku z 29. května 2014) | Zdroj: ČTK

Jourová řekla, že se bude snažit dát dohromady Čechy v Bruselu, dohodnout se s nimi na českých národních zájmech a pracovat pro Čechy. „Samozřejmě ta dohoda musí vyplývat přímo z České republiky a z jejích orgánů,“ poznamenala.

Jenže prosazovat zájmy své země v Evropské komisi eurokomisaři vysloveně nesmějí – musejí dbát na zájmy celé Evropské unie.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tom, čím musí ještě Věra Jourová projít, než usedne do křesla eurokomisařky, mluvil bruselský zpravodaj ČRo Ondřej Houska

V praxi je to sice tak, že eurokomisař slouží jako jistý styčný důstojník své země v Bruselu, dává informace, lobbuje, ale nemůže to dělat otevřeně. Jourová alespoň vše zjemnila výrokem, že pro Čechy bude pracovat ve svém volném čase.

S jiným výrokem Jourové naopak budou europoslanci zřejmě spokojení. Česká kandidátka uvedla, že by jako eurokomisařka chtěla přispět k tomu, aby měli Češi větší povědomí o Evropské unii.

„V České republice by měla mít Evropská unie lepší zvuk, lepší jméno. Mělo by být do České republiky lépe vysvětlováno, k čemu Evropská unie slouží a jak ovlivňuje životy občanů v České republice,“ řekla Jourová.

Kandidátkou na eurokomisařku je Věra Jourová, shodly se špičky trojkoalice

Číst článek

Ještě před cestou před europoslance čeká Jourovou schválení předsedou Evropské komise. Ten také rozhodne o tom, jaké portfolio bude mít česká zástupkyně na starosti.

Jourová řekla, že nejlépe by se v Evropské komisi cítila jako eurokomisařka pro regionální politiku, případně pro administrativu, ale nevadila by jí ani portfolia dopravy, průmyslu nebo vědy a výzkumu, což jsou další resorty, o něž Česká republika projevila zájem.

Při výběru však bude Juncker zvažovat i požadavky ostatních zemí EU. Závazně svého kandidáta zatím oznámilo jen osm z nich, řada dalších však už poměrně dlouho vyjednává a jméno spojuje se získáním konkrétního resortu.

Čeští eurokomisaři | Foto: Český rozhlas

Ondřej Houska, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme