Na Vysočině je méně lidí bez práce, nezaměstnanost poklesla na 6,5 procenta

Nezaměstnanost v červnu klesla v Kraji Vysočina na 6,5 procenta. Potvrdil se tak trend z jara, kdy lidé mohli nastoupit na sezónní práce. V příštích měsících ale začnou hledat uplatnění absolventi škol. Nezaměstnanost by tak mohla stagnovat nebo mírně růst.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Práce (ilustr. obr.) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Lidí bez práce je v Kraji Vysočina méně. Podle Jarmily Klejzarové z jihlavského úřadu práce ale v následujících měsících předpokládají příliv nezaměstnaných.

„V červenci očekáváme pozvolný příliv absolventů škol a pedagogických pracovníků. Podíl míry nezaměstnanosti se nebude tak rychle snižovat jako doposud,“ vysvětlila Klejzarová.

Nižší nezaměstnanosti nepomůžou podle ní ani brigády, protože jde o krátkodobé a většinou hůře placené pracovní úvazky. Brigádníci mohou být také zároveň v evidenci uchazečů o zaměstnání.

Absolventi by měli začít hledat práci co nejdříve a neodkládat tuto povinnost na konec prázdnin. Práci najdou snáze mladí lidé s vysokoškolským vzděláním.

„Doporučujeme studentům, aby už v době, kdy ještě mají status studenta, se po nějaké práci poohlíželi, a plynule poté, co jim skončí v uvozovkách doba hájení, mohli nastoupit do nového zaměstnání a nemuseli jít na úřad práce,“ upozorňuje mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.

Počet nezaměstnaných se v červnu díky sezonním pracím snížil na 7,4 procenta

Číst článek

Celorepubliková míra nezaměstnanosti klesla v červnu na 7,4 procenta. Podle Úřadu práce hledá uplatnění v současné době více než 537 tisíc lidí. Nezaměstnanost se mírně snižuje od začátku roku. V lednu dosahovala 8,6 procenta, což bylo nejvíc v historii České republiky. Práci hledalo 629 tisíc lidí.

Důvodem poklesu je oživování české ekonomiky a vyšší počet sezónních prácí v zemědělství, ve stavebnictví i ve službách.

Nejvyšší míra nezaměstnanosti zůstává dlouhodobě v Ústeckém kraji, aktuálně činí 10,8 procenta. Nejnižší podíl nezaměstnaných zaznamenal Úřad práce tradičně v Praze, a to 5,3 procenta.

Nezaměstnanost v červnu v ČR klesla o 0,1 bodu na 7,4 procenta | Foto: ČTK

Andrea Kratochvílová, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme