U lékaře a za recept se nejspíš přestane platit. Zákon prošel prvním čtením

Poplatky u lékaře a za recept nejspíš skončí. Sněmovna v prvním čtení podpořila vládní návrh, který počítá s jejich zrušením. Pacienti by tak od ledna dál platili jen za návštěvu pohotovosti. Podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka z ČSSD neplní poplatky dostatečně regulační funkci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

automat pro platbu regulačního poplatku | Foto: Marián Vojtek

„Došlo sice okamžitě po zavedení regulačního poplatku za ambulantní ošetření k poklesu z přibližně 129 milionů na 107 milionů vyšetření ročně. Nicméně v bezprostředně následujícím roce 2009 už opět počet vyšetření stoupl na přibližně 116 milionů ročně, kde se udržuje i nyní,“ upřesňuje Němeček.

Opoziční TOP 09 se neúspěšně pokusila předlohu zamítnout. Podle poslance a exministra zdravotnictví Leoše Hegera z TOP 09 není rušení poplatků pro zdravotnictví dobrá zpráva, i když připouští, že měly určité nedostatky:

„Není pochyb o tom, že regulační poplatky mají řadu nešvarů, které bylo potřeba dořešit. Opakované platby 30 korun u kontrol indikovaných lékařem nebo řetězení poplatků v případě indikace konsiliárního vyšetření jiným lékařem vyvolávaly u pacientů protesty a někdy úšklebky.“

Výpadek peněz vynahradí vláda zdravotnickým zařízením tím, že zvýší platby za takzvané státní pojištěnce, tedy hlavně za děti a seniory. O zrušení poplatků by měla sněmovna rozhodnout v září.

Rodiny by od příštího roku mohly dostávat vyšší slevu na druhé a třetí dítě

Číst článek

Jana Čermáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme