USA zrušily zákaz letů do Tel Avivu. Velké evropské společnosti zatím do Izraele nelétají

Americké úřady odvolaly opatření, které tamním aeroliniím zakazovalo létat na Ben Gurionovo letiště v izraelském Tel Avivu. Důvodem zákazu byly obavy o bezpečnost cestujících poté, co nedaleko letiště v úterý dopadla raketa hnutí Hamás. České aerolinie zatím do Tel Avivu létají beze změn.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zákaz zrušil americký úřad pro letectví den a půl po vydání původního rozhodnutí. Varoval ale před tím, že se situace v Izraeli rychle mění.

Letecké společnosti přepravující cestující ze Spojených států do Izraele se teď podle amerických médií samy musejí rozhodnout, zda provoz na linkách obnoví.

Například Delta Air Lines zatím s lety do Tel Avivu nepočítá. Ben Gurionovu letišti se stále vyhýbají i jiné světové společnosti – Air Berlin, polský LOT, Air France, Turkish Airlines nebo Lufthansa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč evropské aerolinie nepostupují společně, zjišťoval redaktor Pavel Novák

Tři letadla společností ČSA a Travel Service, která ve středu večer vypravilo pražské letiště Václava Havla, ovšem dnes ráno na telavivském letišti bez problémů přistála. Spoje do Izraele dále vysílají například i British Airways, španělská Iberia nebo ruský Aeroflot.

Evropské letecké společnosti tedy nepostupují jednotně. V Bruselu sice sídlí evropská mezinárodní organizace Eurocontrol, která slouží k rozvoji letecké dopravy a ke zlepšení její plynulosti, vydává ale jen doporučení.

Rozhodnutí, kam se z bezpečnostních důvodů létat nebude, je tedy na národních úřadech pro civilní letectví, případně na samotných leteckých společnostech. Úzká koordinace nicméně existuje v řízení letového provozu nad Evropou – cílem je takzvané jednotné evropské nebe.

Představitelé hnutí Hamás mezitím vyloučili možnost příměří v Gaze, pokud Izrael neukončí blokádu palestinských území.

Za poslední dva týdny bojů zemřelo už více než 700 Palestinců a na izraelské straně přes 30 vojáků a tři civilisté. Vojenskou operaci Izraele i útoky Hamásu odsoudila představitelka OSN pro lidská práva Navi Pillayová.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme