Počet ukradených kol v Praze se zvyšuje. Policie většinou nepomůže
Zloději v Praze od ledna ukradli 3500 tisíc kol. To je skoro o třetinu víc než za stejné období v minulém roce. Policie je při pátrání většinou neúspěšná, její pomoc ale bývá nezbytná, pokud majitel své kolo najde v bazaru.
Pravděpodobnost, že někdo ukradne kolo zanechané v pražské ulici, se stále zvyšuje. Dokonce i v případě, že je zabezpečené silným řetězem.
Podle statistik už zloději od zimy v Praze vzali už 3500 kol. Úspěšnost, že je strážníci vypátrají, je přitom asi jen desetiprocentní. Většina z nich totiž končí v zahraničí.
Lidé přesto často berou pátrání do vlastních rukou. Pokud ale své kolo v obchodě skutečně najdou, bez pomoci policie ho zpět nedostanou.
„Za poslední tři roky mi v Praze ukradli dvě kola. Jedno na náměstí Jiřího z Poděbrad, měl jsem ho dokonce přivázané ke sloupu veřejného osvětlení,“ popsal svou zkušenost cyklista Daniel Hanousek.
Když mu po dvou měsících přišel od policie dopis, že pátrání nebylo úspěšné, začal sám po práci obcházet bazary v okolí. Tento postup se mu osvědčil až u druhého ukradeného kola, našel ho v jednom z obchodů. Majitel mu ho přesto odmítl vrátit.
V takovém případě je nutné zavolat na policii.
„Policisté kolo zabaví, stane se součástí vyšetřovacího spisu. Pokud je bezpečně prokázáno, že je vaše, protože k němu máte nějaký doklad a nahlásili jste krádež, tak se vám samozřejmě vrátí,“ vysvětlil následující postup Ondřej Penc z oddělení prevence.
Dodal, že důležité je krádežím předcházet. Možností, jak to udělat, je několik. Prvním krokem je nechat kolo zapsat u policie do registru a udělat vše pro to, aby bylo co nejlépe rozpoznatelné. Nechávat svá kola by cyklisté měli jen na frekventovaných místech a zabezpečit je i tam, kde by krádež nikdy nepředpokládali. Třeba doma na balkoně nebo ve spíži.
„Měli jsme i případy, že se pachatelé na balkon spouštěli lezeckou technikou. Využívali k tomu lezecké lano,“ upozornil Ondřej Penc.