Sněmovna na druhý pokus zamítla návrh na snížení spotřební daně z pohonných hmot

Spotřební daň na pohonné hmoty se nesníží, poslanci zamítli návrh poslance ČSSD Milana Urbana. Ve středu přitom sněmovna změnu podpořila. Opozice byla proti opakovanému hlasování. Znovuzavedení zelené nafty pro zemědělce poslanci odsouhlasili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čerpání paliva (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Opoziční poslanci z ODS, TOP 09 a hnutí Úsvit opustili před závěrečným hlasováním na protest jednací sál.

Pro zákon jako celek hlasovali poslanci vládní koalice i komunisté. Pro Urbanův návrh dnes hlasovalo 26 poslanců KSČM. Z poslanců ČSSD pro něj hlasoval jen Urban sám, jak avizoval dopředu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání v Poslanecké sněmovně sledovala reportérka Jana Čermáková

Je přesvědčený, že na jeho další kariéru v ČSSD to vliv mít nebude: „Jsem hrdý sociální demokrat a své názory budu prosazovat i nadále.“

Urbanovi podle šéfa poslanců ČSSD Romana Sklenáka skutečně žádný postih nehrozí. Závazné hlasování totiž žádný zákon nezná, a není ho tak možné vynutit.

Vláda poslancům předložila novelu výlučně kvůli tomu, aby zachovala právo zemědělců na vracení části spotřební daně ze spotřebované nafty.

Poslanec Urban k ní ale ve druhém čtení předložil návrh na snížení sazby spotřební daně z nafty o 2,50 Kč na litr a u benzinu o 1,50 Kč na litr. Poslanci to ve středu schválili hlasy opozice, ke které se prý omylem přidalo i 17 sociálních demokratů.

Středeční hlasování zpochybnil poslanec ČSSD Ladislav Šincl. Volil prý jinak, než jak se to pak objevilo v elektronických výsledcích. Šéf sněmovny Jan Hamáček mu vyhověl, hlasování se proto muselo opakovat dnes.

ODS se obrátí na Ústavní soud

Kvůli opakovanému hlasování už právníci ODS připravují ústavní stížnost, oznámil poslanec Marek Benda. Připojí se možná i TOP 09 a hnutí Úsvit.

Zelená nafta skončila ke konci loňského roku, obnovena má být se zpětnou platností i pro letošní rok. Vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) se k zachování daňové úlevy pro zemědělce zavázala v koaliční smlouvě a tento návrh na jaře předložila poslancům.

Opozici vadí hlavně to, že Šincl zpochybnil hlasování až po hodinové přestávce, kterou si ihned po hlasování vyžádal klub ČSSD. Podle jednacího řádu musí poslanec hlasování zpochybnit bezprostředně.

Podle ministra financí Andreje Babiše z hnutí ANO by snížení spotřební daně u pohonných hmot připravilo státní rozpočet o 14 miliard korun. Postup opozice, která hlasování blokovala, ho rozčílil.

„To, co se předvádí ve sněmovně, je absolutně nechutné. Nedivím se našim občanům, že pohrdají politiky. Strašně se stydím za to, že tady vůbec sedím, protože to je neuvěřitelné. Nic jsme neudělali a klasické parlamentní strany se tady předvádějí. Kdybych měl dobrého náhradníka, tak okamžitě rezignuji,“ prohlásil.

Přehrát

00:00 / 00:00

O rozhodnutí sněmovny diskutovali náměstkyně ministra financí pro daně a cla Simona Hornochová a předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček

Pokud novelu o zelené naftě schválí i Senát a podepíše prezident, budou moci zemědělci vratku spotřební daně dostávat i nadále. Jen letos by takto mohli získat zpět až 1,3 miliardy korun. Má to podpořit jejich konkurenceschopnost. Pravicové opozici se zelená nafta nezamlouvá a poukazuje na to, že jde o příležitost k daňovým únikům.

Pro dnešek jednání sněmovny skončilo. Poslanci se znovu sejdou ve středu. Rozhodnout by měli o zvýšení daně z cigaret a tabákových výrobků nebo o výjimkách pro nekvalifikované učitele. Dojít by mohlo i na kontroverzní novelu služebního zákona.

ČTK, Jana Čermáková, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme