Zástupci slovenské Kobry seznámí české kolegy se zkušenostmi z boje proti daňové kriminalitě

Zkušenosti z potírání daňové kriminality si vymění členové týmů takzvané Kobry z České a Slovenské republiky. Slovenští policisté už mají za sebou řadu úspěchů. Za rok a půl existence zachránili peníze z daní za 700 milionů eur. Podobné výsledky si od českých policistů, celníků a státních zástupců slibuje i ministr financí z hnutí ANO Andrej Babiš.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Daně (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Auditorské firmy odhadují potenciál podvodů asi na 2,7 procenta našeho HDP. Takže to je až sto miliard,“ říká ministr financí.

Česká kobra začala pracovat minulý týden. Podle ministra vnitra Milana Chovance z ČSSD se chce poučit z něčeho, co už jinde funguje:

Přehrát

00:00 / 00:00

Karel Bačkovský z odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra byl hostem Ranního interview Radiožurnálu

„Já jsem se potkal s panem ministrem Kaliňákem (slovenský ministr vnitra – pozn. red.) a bavili jsme se o jejich zkušenostech s Kobrou. Tam samozřejmě práce týmů plně leží na bedrech především slovenské policie. My chceme stejný model a chceme hledat zkušenosti na Slovensku, kde už to funguje, a jsou výsledky. Nechceme za každou cenu hledat něco nového a být papežštější než papež, ale chceme se poučit.“

Česká kobra se má zabývat podvody se škodou nad 150 milionů korun. V české verzi pracuje údajně zhruba sto lidí z policie a celního a finančního ředitelství.

Podle Karla Bačkovského z odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra nemá česká Kobra žádné jiné kompetence, než mají ostatní složky. Její výhoda je v lepší koordinaci.

„Představuje přidanou hodnotu v tom smyslu, že funkčním organickým způsobem propojuje policisty, celníky i pracovníky finanční daňové správy, kteří do jednotky přinášejí své dosavadní kompetence.“

Igor Maňour, Jiří Chum, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme