Izrael v noci opět bombardoval Gazu, útok má prý nejméně 21 obětí

Noční útoky Izraele v Pásmu Gazy údajně zabily nejméně 21 lidí. Velitel křídla Hamásu odmítl, že by radikálové souhlasili s příměřím. Hlavní palestinský vyjednavač Saíb Irikát na stanici CNN apeloval na amerického ministra zahraničí Johna Kerryho, aby boje co nejrychleji ukončil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tvrdé boje v Pásmu Gazy pokračují navzdory celosvětovým snahám o příměří | Zdroj: Reuters

„Představte si 1,5 milionu lidí bez vody a bez domova. Nemají kam utéct a nemají se kde schovat,“ řekl.

„Vyzývám ministra Kerryho, který je ve styku se všemi stranami - s palestinským prezidentem Abbásem, s izraelským premiérem Netanjahuem, s Egyptem, s Evropou i s Araby - tohle šílenství musí skončit,“ zdůraznil Saíb Irikát.

Jeruzalém uvedl, že terčem nočních útoků v Gaze byli islámští radikálové na desítkách míst po celé enklávě.

Při jednom z útoků zemřelo na jihu Pásma osm členů jedné rodiny, informovala s odvoláním na záchranáře agentura AFP.

Izraelská armáda také prý zničila tři mešity ve městě Gaza, v palestinském uprchlickém táboře Šátí a ve městě Rafáh.

Od začátku izraelské operace v Gaze před 23 dny tak počet palestinských obětí podle tamních záchranářů stoupl na více než 1240. Na izraelské straně zahynulo 53 vojáků a tři civilisté.

Izrael ofenzivu zahájil v reakci na raketové útoky radikálních přívrženců Hamásu, který v Gaze vládne, a jejich spojenců.

Izrael: Příměří je blízko

Egyptští prostředníci mezitím pracují na upraveném návrhu na klid zbraní. Podle izraelských médií nastal v Káhiře posun směrem k dosažení dohody. Do egyptské metropole by na jednání měla dorazit palestinská delegace.

Šéf ozbrojené složky vládního palestinského Hamásu Muhammad Díf ve zvukovém záznamu zveřejněném v televizním vysílání uvedl, že Palestinci nepřestanou vzdorovat Izraeli, dokud nebude zrušena izraelská blokáda Gazy.

„Příměří nenastane, dokud nebude zastavena (izraelská, pozn. red.) agrese a zrušena blokáda. Nepřijmeme prozatímní řešení,“ sdělil podle Reuters Díf, který velí ozbrojené skupině Kásam.

ČTK, Simona Bartošová, Petra Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme