V centru Týna nad Bečvou vzniká muzeum Bedřicha Smetany

V Týně nad Bečvou na Přerovsku začali s opravami domu, ve kterém chce obec příští rok otevřít muzeum Bedřicha Smetany. Slavný skladatel jezdil do vesnice pod Helfštýnem na letní byt. Traduje se dokonce, že Smetanu tamní krajina inspirovala k napsání opery Čertova stěna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bedřich Smetana

Bedřich Smetana | Foto: Wikipedia, public domain - volné dílo

V letech 1852 a 1854 trávil Smetana i s rodinou prázdniny u své nevlastní sestry, která se provdala za týnského sládka. Dům, kterému místní neřeknou jinak než Smetanův, obec odkoupila od původních majitelů a pustila se do rekonstrukce.

„Je krásný, veliký, prostorný, světlý. Rozloha deset krát dvacet metrů,“ ukazuje starosta Josef Vaculín z ODS.

Stavební firma začne výměnou dřevěných trámů a rozebráním střechy a pokračovat bude rozsáhlými úpravami interiéru, kde se bude měnit dispoziční řešení. Rekonstrukce, na kterou obec získala dotace, vyjde na 6 milionů korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do Týna nad Bečvou se vypravila redaktorka Jana Zemková

V domě Smetana s rodinou pobýval dvakrát. Naposledy tam v roce 1854 přivezl i svoji nemocnou dvouletou dceru Gabrielu.

„Měla tuberkulózu. Smetana si myslel, že prostředí tady ji vyléčí, ale bohužel,“ připomíná Vaculín. Smetana pak na vesnici zanevřel.

Dodnes se u kostela v Týně zachoval Gabrielin hrob i s náhrobkem – malou postavou dítěte. Právě letos si týnští připomenou 160 let, které uplynuly od dívčiny smrti.

„Traduje se, že Bedřich Smetana chodil na Helfštýn, že se snad dochoval i nějaký náčrtek hradu a že by měl být zachován a uložen ve Smetanově muzeu v Praze. A také se tady vypráví, že k opeře Čertova stěna byl inspirován právě těmi skalami, které jsou pod hradem Helfštýnem,“ upozorňuje bývalá lipenská kronikářka Jarmila Musilová.

Zatím jen drobnosti

„Mluví se ještě o tom, jak Bedřich Smetana, když jel k Helfštýnu, tady v ulici na Novosady slyšel hrát jednoho žáčka na housle, tak to nevydržel, vběhnul tam a ukázal mu, jak se tedy na ty housličky hraje. Takže to jsou spíš jenom takové drobnosti, ale věřím, že se dopátráme ještě k dalším věcem,“ uvažuje Vaculín.

Dohledat historické dokumenty či přímo předměty připomínající Smetanův pobyt v Týně nad Bečvou podle něj nebude jednoduché: „Uvidíme, co posbíráme, protože my vlastně nemáme nic. Koupili jsme tento dům a chceme jakoby vědět, co tu ten Smetana dělal.“

Smetanovo muzeum má mít ale mnohem širší využití. Obec tam chce pořádat nejrůznější kulturní akce a v malém hudebním sále i koncerty. Stavební práce by měly skončit v květnu příštího roku, slavnostní otevření muzea se plánuje na začátek letní sezony.

Jana Zemková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme