Izrael zesílil vojenské údery v Gaze, v bojích ztratil už 27 vojáků

Izrael zesílil vojenskou operaci v Gaze poté, co odmítl žádost o humanitární příměří. Izraelská armáda ztratila v pozemních bojích už 27 vojáků a další je nezvěstný. Mezi Palestinci je už obětí přes 500, většina z nich byli civilisté.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelské delostřelectvo pálí směrem k pásmu Gazy | Zdroj: Reuters

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu slibuje rozšíření vojenských operací a ukončení bojů až tehdy, co armáda dosáhne svých vytýčených cílů.

"My se musíme bránit. Snažíme se to dělat tak, abychom minimalizovali civilní oběti a co nejpřesněji mířili na vojenské cíle. Bránit se ale budeme, žádná země nemůže žít takto," poukazuje izraelský premiér Benjamin Netanjahu na raketové ostřelování z pásma Gazy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z izraelsko-palestinské hranice se přihlásil zpravodaj ČRo Štěpán Macháček

Za zintenzivněním operace může být právě narůstající počet mrtvých izraelských vojáků. Těch je dosud 27, další voják je nezvěstný a neví se, jestli ho zadržel Hamás, nebo zda padl.

Odmítnutí humanitárního příměří Izrael odůvodnil tím, že dvě taková příměří už poskytl a Hamás je nakonec stejně porušil. Opět to ale může souviset se snahou operaci v Gaze co nejrychleji dokončit, a předejít tak dalším ztrátám.

Na palestinském Západním břehu se zvedla vlna protestů proti izraelské ofenzivě. Při demonstraci ve východním Jeruzalémě zastřelili vojáci jednoho účastníka.

Svůj nesouhlas dávají stále hlasitěji najevo také takzvaní izraelští Arabové, kteří tvoří asi pětinu obyvatelstva země.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme