Turisté začínají objevovat přístaviště na dolním Labi. Chystají se i další

Jen několik dní zbývá do otevření dalších přístavišť pro osobní lodě na Labi. Lidé, kteří se po řece plaví, tak budou moci nově zastavit v Nučnicích a Libotenicích na Litoměřicku. Naopak přístaviště v Lovosicích nebo v Dolních Zálezlech na Ústecku už fungují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přístaviště pro osobní lodě v Dolních Zálezlech | Foto: Jan Bachorík | Zdroj: Český rozhlas

O tom, že lidé na loďce přijedou do Dolních Zálezel, bezpečně ví, protože jméno obce je jak na samotném stání pro malé říční lodě, tak také na větším molu, které je připravené pro velké turistické lodě.

Samotné molo ztvárňuje jakousi loď s plachtou. Jde o jednotný styl, který mají i všechna ostatní přístaviště, která Ředitelství vodních cest staví nebo plánuje postavit.

Přehrát

00:00 / 00:00

V přístavišti v Dolních Zálezlech natáčel reportér Jan Bachorík

Na samotném molu a v přístavišti pro malé lodě jsou rozmístěny sloupky s elektřinou, což je pro posádky výhodné.

„Jsou k dispozici přípojky na elektrickou energii a v Litoměřicích se plánuje i přípojka na pitnou vodu,“ říká Jan Bukovský z Ředitelství vodních cest.

Nová přístaviště v Libotenicích a Nučnicích na Litoměřicku se otevřou na začátku příštího týdne. Ani tím ale rozvoj přístavišť na Labi nekončí.

„Jako poslední v této sérii se plánuje dokončit přístaviště v Libochovanech. Následně bude opravováno přístaviště v Litoměřicích, ale to bude až na konci letošního roku,“ doplňuje Jan Bukovský.

Přístaviště pro osobní lodě v Dolních Zálezlech | Foto: Jan Bachorík

Rozvoj přístavišť na Labi vítá provozovatel přívozu Církvice - Dolní Zálezly Josef Třešnák. „Samozřejmě, tady se dá tankovat, to je jedna z výhod, že je pumpa u vody. Druhá výhoda je, že je tady obchod, kde si můžete koupit, co potřebujete.“

„To samé i velké kotviště, které tady je jako turistické zázemí. Takže Zálezly jsou vyloženě ukázkou toho, že u vody se dá žít,“ poznamenává Josef Třešnák.

Také podle převozníka Jindřicha Müllera je o veřejné přístaviště v Dolních Zálezlech zájem. „Parkovali tam dokonce i Němci, teď tam spali čtyři noci. Ale parkují tam často.“

„Jsou tam dvě restaurace, ale bohužel otevřené až pozdě odpoledne. Jedna ve čtyři a druhá až v pět. Takže lidé jsou docela smutní, že se nemají kde občerstvit,“ dodává převozník Müller.


Zvětšit mapu

Jan Bachorík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme