Z východu Ukrajiny uprchly desetitisíce lidí. Luhansk je prý ostřelován z ruského území

Přes 62 tisíc obyvatel měst a vesnic na východě Ukrajiny uprchlo před boji mezi armádou a proruskými separatisty do vnitrozemí. Jen za posledních 24 hodin jich podle štábu vedení protiteroristické operace opustily své domovy dva tisíce. Třetina z nich jsou děti. Boje na východě Ukrajiny neutichají. Jednotky ukrajinské armády usilující o ovládnutí města Luhansk ostřelovali podle účastníků protiteroristické operace separatisté raketami z ruského území.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinská armáda oznámila, že přeruší boje v okruhu 20 kilometrů od místa dopadu malajsijského letadla | Zdroj: Reuters

Jak řekl mluvčí Rady národní obrany Andrej Lisenko, auta uprchlíků bývají označená bílým praporem a lidé opouštějící oblast bojů mají na ruce bílou pásku. V koridorech vojáci kontrolují osobní doklady obyvatel a pak je organizovaně převážejí do bezpečí.

Jen v Kyjevě přijali do konce července devět a půl tisíce uprchlíků. Ti si v bývalých továrních halách na levém břehu Dněpru vytvořili malé městečko, kterému začali říkat Donbasská čtvrť.

Boje proruských separatistů s vojáky ukrajinské armády na východě země neutichají. Střelba a výbuchy se ale v posledních hodinách omezily na dvě menší čtvrtě mimo samotné centrum města.

Kyjevský Majdan je stále zaplněn stany a barikádami. Aktivisté nechtějí pryč

Číst článek

Nejméně šestkrát vypálili rebelové na ukrajinské vojáky hlídající luhanské letiště rakety z palebného systému Grad. Uvedl to na hojně sledovaném facebookovém profilu koordinátor skupiny Informační odpor Dmitrij Tymčuk.

Podle jeho informací se pod střelbou ocitli i vojáci střežící hranici s Ruskem. Palba přišla podle Tymčuka z ruského území. Nikdo z ukrajinských vojáků při ostřelování nezahynul.

Armáda ale zaznamenala těžkou ztrátu předešlý den, kdy padlo do léčky 10 výsadkářů. Zahynuli po zásahu jejich stanoviště právě střelou vypálenou z raketometu Grad.

Pavel Novák, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme