Pelhřimovem běhají lyžaři. Sedlický úprk je hlavně o nadšení

Když lyžaři v červenci, tak jedině v Pelhřimově. Kde jinde než ve městě rekordů se mohl zrodit nápad jezdit na dobových lyžích, s kulichem na hlavě, pletenou šálou kolem krku a v historickém oblečení právě ve třicetistupňových vedrech. Start závodu byl dnes ráno v devět.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sedlický úprk 2014 | Foto: Olga Štrejbarová

Organizátor David byl u prvního ročníku letního lyžování v roce 1995. Od té doby se k povedené taškařici přidává čím dál více lidí. Dnes si přišly zalyžovat zhruba tři desítky nadšenců.

Ve stínu je 33 stupňů, a přesto se na start chystají lidé v šále a s beranicí. Po cestě jim pomáhá doprovodný vůz s pivem a limonádou. „Je to nařízený doping,“ říká David.

Závodník s beranicí tvrdí, že ji má kvůli izolaci a má v úmyslu absolvovat v ní celou trasu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sedlickému úprku 2014 přilhížela i Olga Štrejbarová

Závod je zahájen hromadným pokřikem „Sedlickému úprku skol!“ a startovním výstřelem. Povzbuzování diváků a klapot lyží po dláždění se mísí s prvními tóny lokální dechovky.

Pro vybavení je zátěž prý menší, než se zdá. „Lyže vydrží tak dva až tři ročníky,“ dodává David s tím, že mazadlo volí každý dle své nátury.

Trasa skýtá mnohá úskalí. „Úskalí je celá ta trasa,“ říká s nadsázkou David. Překážky ale vyžadují kompenzaci, a tak doprovodné vozidlo staví každý kilometr až dva, aby poskytlo účastníkům závodu občerstvení.

<iframe width="560" height="315" src="//www.youtube.com/embed/HdsLGUxDjmM" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Olga Štrejbarová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme