Rakousko 0:8 Česko

Potůčkova komise chce představit konečný plán, jak ukončí druhý důchodový pilíř

Takzvaná Potůčkova komise by měla odpoledne oznámit, jakým způsobem stát zruší druhý důchodový pilíř. Její členové zvažují různé způsoby ukončení. Zatím nejpravděpodobnější je, že soukromé fondy vyplatí naspořené částky, nebo převedou vklady do třetího pilíře, dříve penzijního připojištění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důchodci (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Druhý pilíř spustila v rámci důchodové reformy vláda Petra Nečase. Princip je takový, že si lidé můžou do soukromých penzijních fondů přesměrovat tři procenta z částky, kterou povinně odvádí na sociální pojištění. K tomu ještě musí přidat další dvě procenta navíc ze svého.

V systému je teď téměř 84 tisíc lidí, kteří do konce tohoto roku naspoří celkem zhruba miliardu korun. Při zrušení druhého pilíře by fondy lidem vklady vyplatily i s úroky.

„Úroky jsou majetkem účastníků, takže se s nimi samozřejmě jako s majetkem účastníků bude nakládat,“ ujišťuje předseda důchodové komise Martin Potůček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zrušením druhého pilíře se zabývala reportérka Zuzana Petráňová

Současná koalice se ke zrušení druhého pilíře zavázala ve své smlouvě. Někteří členové důchodové komise jsou ale proti jeho úplnému ukončení.

„Myslím si, že by vláda měla dostat dvě varianty. Jednak variantu zrušení druhého pilíře, co to přinese, ale i variantu nějakého zakonzervování a vylepšení toho druhého pilíře,“ domnívá se poslankyně hnutí ANO Radka Maxová.

Konec spoření u soukromých fondů nechce opoziční ODS a TOP 09.

„To je principiálně tak nepřijatelné, že my se nechceme podílet na technických podrobnostech, které kolegové musí vyřešit. Myslím si, že budou mít velké starosti, jak to udělat tak, aby to neodporovalo Ústavě,“ říká místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Potůčkova komise také řeší například věk odchodu do důchodu nebo vyrovnání výše penze pro muže a ženy z jedné domácnosti.

Zuzana Petráňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme