V Německu bude minimální mzda 8,5 eura za hodinu. Úřady se náporu Čechů nebojí

Německo se návalu pracovní síly z Česka nebojí. A to i přesto, že od 1. ledna bude v sousední zemi plošně platit minimální mzda 8,5 eura za hodinu, to je zhruba 230 korun. Podle německých pracovních úřadů je naopak v některých profesích velká poptávka po pracujících, a Češi tak mají velké šance získat v Německu místo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohovor, ilustrační foto | Foto: Fotobanka stock.xchng

„I přesto, že jsem neměla žádnou zkušenost, tak když jsem tam přišla a byla jsem příjemná a ochotná a oni viděli, že umím mluvit s lidmi a že se nebojím, tak jsem vždycky práci na první pokus dostala,“ vypráví mi 24letá Kristýna, se kterou sedím v centru Norimberku kousek od obchodu s botami, kde pracuje.

S německými zaměstnavateli ani kolegy prý nikdy problém neměla.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Německu natáčela redaktorka Zuzana Petráňová

„Nevidím to, jak lidi říkají, že jsem Čech a budu to tu mít hrozně těžké. Je to hrozná hloupost, my jsme tady oblíbení, protože jsme spontánní, nebojíme se nových věcí. Jsme prostě jiní než Němci, ti jsou zavření a dělají jen svou práci. A my přijdeme, usmějeme se a ono to jde rychleji a lépe a všichni jsou šťastní. Myslím, že jsme tu poměrně oblíbení,“ doplňuje.

Její slova potvrzuje Jürgen Wursthorn z Ústředního spolkového úřadu práce. Strach o místa kvůli pracovníkům z Česka podle něj nemají ani obyvatelé v příhraničí.

„Nezaznamenali jsme žádné obavy v příhraničních regionech. Práce je tam dost, hlavně v létě. A není to otázka dneška, ale trvá to už léta. Považuji za normální, že sem jezdí Češi pracovat, je to tradice. Místní lidé nemají strach, že jim práci vezmou, naopak jsou potřeba,“ říká Wursthorn.

Vzdělání a zkušenosti

V německém příhraničí je prý velký zájem hlavně o profese ve zdravotnictví a pečovatelských službách. A pokud má někdo vysokou školu, ovládá jazyky a má zkušenosti - tak o tyto lidi je podle Wursthorna po celém Německu neustále zájem.

„Ekonomická situace je v Německu stabilní jako nikdy předtím, je tedy proto velká poptávka po vysoce kvalifikované pracovní síle. Pro lidi s nižší kvalifikací je to o něco těžší tady práci najít, to platí nejen pro cizince, ale i pro místní,“ podotýká.

S tím souhlasí také 26letý Radek, který kousek od Norimberku pracuje v německé nadnárodní společnosti v oddělení IT.

„Když přijde kdokoli kvalifikovaný, tak je úplně jedno, odkud je. Ale pokud nemá vzdělání, přijde sem a bez znalosti němčiny tady chce něco hledat, tak je to pak vždycky těžké. A na ty se Němci určitě dívají skrz prsty. Ale jakmile má někdo vzdělání, tak je úplně jedno, jestli je z Anglie nebo z východní Evropy,“ popisuje Radek.

Mluvit cizím jazykem

Podobnou zkušenost má i 24letá Markéta, které pracuje pro nadnárodní firmu prodávající sportovní oblečení.

„Myslím si, že si Češi mnohokrát neuvědomují, jak důležité je studovat v zahraničí. I když třeba jen na Erasmus, člověk se tam fakt naučí mluvit. Vím, že v Čechách miliony lidí mají gramatiku angličtiny a němčiny na jedničku, ale když přijde na mluvení, tak jsou úplně ztracení,“ dodává Markéta.

V sousední zemi teď pracuje téměř třicet tisíc Čechů, německé pracovní úřady odhadují, že každý rok tam přijede na 300 tisíc cizinců z Evropské unie.

Zuzana Petráňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme