Analytici nevylučují další zásah ČNB, euro by mohlo stát přes 28 korun

O dalším možném oslabení koruny vlivem intervencí může teoreticky rozhodnout rada České národní banky už tento čtvrtek. A ekonomičtí analytici nevylučují, že se tak skutečně stane. Hlavním důvodem pro znovuoslabení koruny může být další vývoj inflace, která minulý měsíc byla na nule.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká národní banka. Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec

Devizové intervence spustila ČNB loni v listopadu, a to kvůli uvolnění měnových podmínek a také jako opatření proti deflaci.

Oslabení koruny zvýhodnilo hlavně exportéry, kteří na vyšším kurzu při prodeji svých výrobků více vydělávají. Ovšem negativní dopady intervence na spotřebitele se projevily hlavně ve zdražení pohonných hmot, zvýšily se taky ceny dovážených produktů a třeba i dovolených.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sáhne ČNB k dalšímu zásahu a oslabí znovu korunu? Téma pro redaktorku Zuzanu Švejdovou

Bankovní rada na minulém červnovém zasedání upozornila, že neukončí intervenční režim dřív než ve druhém čtvrtletí roku 2015, a nevyloučila ani další posunutí tohoto režimu. Původní plány přitom počítaly s ukončením intervenčního režimu počátkem roku.

To, že by Česká národní banka zopakovala listopadovou situaci, oslovení ekonomičtí experti nevylučují.

„Inflace je totiž velmi nízká, a posledním měsíci nulová, a to je samozřejmě velké riziko pro ekonomiku. Předpokládám, že Česká národní banka bude nejprve slovně intervenovat a k reálnému zásahu k oslabení koruny dojde až později,“ říká například analytik Home Credit Michal Kozub.

S koncem intervenčního režimu ekonomové počítají většinou kolem poloviny příštího roku, nezamítají ani možné pokračování až do roku 2016.

Oslabení koruny se obávají odbory i zaměstnavatelé

Bankovní rada České národní banky zasedne až tento čtvrtek. Už teď je ale podle některých analytiků pravděpodobné, že na zasedání dojde k posunu k hranice 28 korun za euro. To potvrzuje i Michal Kozub.

„Je pravděpodobné, že to nebude jen kosmetická změna. Změna na 27,50 je příliš nízká a do ekonomiky se výrazně neprojeví. Proto předpokládám, že by se mohla pohybovat kolem 28 korun až 28,50 za jedno euro,“ míní analytik.

Znovuoslabení koruny se obávají i odbory a zaměstnavatelé, kteří kvůli tomu chtějí s centrální bankou ještě jednat.

Martin Hromádka, Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme