Poplatky pro otce u porodu budou stejné ve všech porodnicích Pardubického kraje

Některé nemocnice stále vybírají poplatek za přítomnost otce u porodu. I dva roky po té, co začal platit zákon o zdravotních službách, se lékaři a právníci přou o to, za poplatek vybírat, či nikoliv. Porodnice se hájí tím, tím, že mají zvýšené náklady, pokud otec u porodu je. Podle Ligy lidských práv tím ale odepírají mužům základní otcovská práva. V Pardubickém kraji se neplatí jen v pardubické porodnici. Vedení krajských nemocnic slibuje, že praxi sjednotí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těhotenství (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

„Platit jsme museli. Pětistovka mě sice nezabije, ale myslím si, že v tomhle případě ani nepokryje nějaké zvýšené náklady. A pak bych řekla, že otec u porodu, pokud ten porod probíhá bez problémů, ulehčí personálu svým způsobem práci, že je s rodičkou,“ říká paní Veronika Hanzlovská z Chrudimi, která rodila v místní nemocnici dvakrát.

Manžela u porodu chtěla, a tak pokaždé poplatek 500 korun zaplatila. Podle ní je ale příliš vysoký.

„Byla bych spíš pro nějakou symbolickou částku, protože otci zapůjčí tričko a tak dále. Myslím si, že třeba stovka nebo dvě by byly adekvátnější,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci kolem poplatků za přítomnost otce u porodu mapovala na Pardubicku Iveta Záleská

Porodnice často skrývají poplatek za různá školení a kurzy, bez kterých otce na sál nepustí. Podle ředitele chrudimské nemocnice Vladimíra Ningera z ČSSD jde o nadstandartní službu.

„Je dobře, když tam otec je, ale mohou nastat okolnosti, na které on musí být připraven. A to je právě účelem toho školení. Navíc nemocnice s tím má určitý náklad v tom smyslu, že musí otce vybavit oblečením na porodní sál, dezinfekcí a tak dále,“ argumentuje Ninger.

Opačný názor má ředitel nemocnice v Pardubicích Tomáš Gottvald. „Co se týká instrukcí, tak jsou to základní instrukce, které ani personál dramaticky nezatěžují. Co se týká nákladů na ochranné pomůcky, tak jsou povinni si koupit na vlastní náklady, jedná se o cca 40 korun,“ vysvětluje.

Podle Ligy lidských práv jsou poplatky nezákonné

Právě pardubická nemocnice zrušila poplatky už v roce 2012. Tehdy začal platit zákon o zdravotních službách. Podle něj má pacient, tedy rodička, právo mít u sebe někoho blízkého. Právnička Ligy lidských práv Zuzana Candigliota tvrdí, že porodnice, které poplatky účtují, tím porušují nejen zákon, ale odepírají také mužům jejich otcovská práva.

„Otec má právo být se svým potomkem již první momenty jeho narození. Má i právo účastnit se soukromého života a událostí, jako je porod své partnerky, tudíž jednoznačně jde o osobnostní právo a rodičovské právo,“ zdůrazňuje Candigliota.

V Chrudimi ale poplatek zatím rušit nebudou. Je to dobrý příjem pro nemocnici, připustil ředitel Ninger. Hejtmanství přitom už před dvěma lety slíbilo, že postup ve všech porodnicích sjednotí. Zatím se to nestalo. Slib chce brzy napravit vedení nemocnic poté, co je v lednu spojí do jedné firmy.

„Já mám představu, že nabídneme za tyto peníze skutečně nějakou faktickou hodnotu ve formě nějakého edukačního programu a alternativně otcům nabídneme i variantu, že si zaplatí nějaký balíček hygienických potřeb pro vstup na sál. To si umím představit a takto to budu podporovat,“ říká předseda představenstva Pavel Havíř z ČSSD.

Vysoké poplatky by tak brzy nemuseli platit ani rodiče v malých porodnicích.

Iveta Záleská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme