Stříhání železné opony bylo inscenované, říká o slavném snímku rakouský fotograf

Tuhle fotografii určitě řad lidí viděla. Dva pánové v saku stříhají velkými nůžkami ostnatý drát a usmívají se. Jeden ze symbolů roku 1989 a pádu železné opony je starý přesně 25 let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alois Mock a Gyula Horn | Foto: Fotoservis Evropského parlamentu

Snímek pořídili novináři na hranici mezi Maďarskem a Rakouskem. Obrázek, který možná urychlil pád komunismu v sousedních státech, přitom vůbec nemusel vzniknout. Maďarsko tou dobou bouralo hraniční plot už dva měsíce. Jenže svět o tom nevěděl.

Pak se do věci vložil rakouský fotograf Bernhard Holzner. „Ano, bylo to zinscenované. Ale pochopte, já jsem fotograf. Co nemám vyfocené, to jako by neexistovalo,“ popisuje energický šedesátník události z doby před čtvrt stoletím.

Přehrát

00:00 / 00:00

O historii snímku z maďarsko-rakouských hranic se zajímal zpravodaj ČRo Vojtěch Berger

„Už na začátku května Maďarsko na tiskové konferenci oznámilo, že začíná s bouráním plotu na hranicích. Jenže média si toho nevšimla, jako by to nikoho nezajímalo. Já jsem přitom v tu ránu věděl, že to je světodějná událost,“ řekl.

Fotograf Holzner přesvědčil tehdejšího rakouského ministra zahraničí Aloise Mocka, aby spolu s maďarským ministrem zahraničí Gulyou Hornem zorganizoval ještě jednu akci, na které naopak nebude chybět žádný novinář – slavnostní přestříhávání drátů na hranicích.

A 27. června 1989, kdy už se plot skoro dva měsíce boural, skutečně přijel do polí nedaleko Šoproně obrovský konvoj politiků i žurnalistů. Ministři se usmáli, přestřihli dráty, každý fotograf to vyfotil a jelo se domů.

Efekt měl přijít už za několik hodin. „Už večer ty záběry viděli lidé v NDR přes západoněmeckou televizi. Okamžitě se rozkřiklo, že v Maďarsku padají hranice a východní Němci hromadně vyrazili do Maďarska. Netušil jsem, co to celé způsobí,“ vzpomíná Holzner.

Mělkými vodami Neziderského jezera i okolním rákosím utíkaly v následujících týdnech přes hranice do Rakouska další a další skupiny východních Němců. Fotograf Holzner stále jezdil na hranici fotit a sledoval, jak východní blok opouštějí proudy lidí.

„Jen si to vezměte. Na konci června vznikla tahle fotka. A do půl roku se zhroutil komunismus všude, i v Rumunsku. Není to moje fotka, objektivů tam byla spousta. Ale přiznávám, byl to můj nápad,“ říká.

Může to znít jako samochvála ješitného fotografa, zásluhy pana Holznera na pádu železné opony však uznává i zahraničí. Před pěti lety dostal státní vyznamenání od německého prezidenta.

Rakouský fotograf Bernhard Holzner se slavným snímkem, na němž politici stříhají dráty na hranicích mezi Maďarskem a Rakouskem | Foto: Vojtěch Berger

Vojtěch Berger, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme