Průzkum pro ČRo: Češi příliš nevěří, že služební zákon zkvalitní státní správu

Tři čtvrtiny Čechů nevěří, že novela služebního zákona zlepší fungování státní správy. Ukázal to průzkum společnosti Median pro Český rozhlas. Novelu zákona o úřednících předloží vláda sněmovně na mimořádné schůzi, která začíná odpoledne. Opozice s navrženou podobou nesouhlasí a chystá obstrukce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Městský úřad, úředník, (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Schválením služebního zákona podmínil prezident Miloš Zeman to, že jmenuje Sobotkovu vládu. A i koaliční špičky slibovaly, že to je pro ně priorita.

„Naším cílem je rychle schválit zákon o státní službě.“ – „Samozřejmě uděláme maximum pro to, aby se to prosadilo,“ shodovali se předseda ČSSD Bohuslav Sobotka i šéf hnutí ANO Andrej Babiš.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výsledcích průzkumu společnost Median informují redaktoři Antonín Viktora a Martin Karlík

Teď už je finální návrh klíčového zákona ve sněmovně. Platit má podle představ vlády od příštího roku. Jenže podle průzkumu agentury Median pro Český rozhlas 72 procent lidí nevěří, že by díky němu byla státní správa najednou kvalitnější.

Podle Blanky Vančurové z Medianu se na výsledku podepsala zakořeněná nedůvěra v politiky a jejich sliby. Průzkum podle ní přesto nedopadl pro služební zákon vysloveně negativně.

„Ačkoli lidé v politiku moc nevěří a už jsou z toho takoví unavení, tak nás překvapilo, že pětina respondentů na tuto otázku odpověděla kladně. To znamená, že věří, že se to fungování zlepší,“ vysvětlila.

Nové vládní návrhy zákonů, Bleskový výzkum (CAPI) - Novela služebního zákona | Foto: Median

„Abychom nebyli tak úplně optimističtí, tak ,věřím‘ odpověděla jenom čtyři procenta, zatímco 19 procent odpovědělo ,spíše věřím‘,“ dodala socioložka.

Nejvíce zastánců má zákon o úřednících mezi voliči hnutí ANO, sociální demokracie a také TOP 09. Právě politici z opoziční TOP 09 s ODS ale nyní vládní návrh zákona nejvíce kritizují.

Vláda chce prosadit novelu služebního zákona. Opozice chystá obstrukce

Číst článek

Na mimořádné schůzi sněmovny, která začíná dnes, jdou jejich poslanci s cílem projednávání služebního zákona co nejvíce zdržovat.

Nové vládní návrhy zákonů, Bleskový výzkum (CAPI) - Metodologie výzkumu | Foto: Median

Nové vládní návrhy zákonů, Bleskový výzkum (CAPI) - Struktura vzorku | Foto: Median

Martin Karlík, Antonín Viktora Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme