Policie kvůli nákupu pandurů odposlouchávala novináře Janka Kroupu

Policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného odposlouchávali několik měsíců v roce 2011 investigativního novináře Českého rozhlasu Janka Kroupu. Ten tehdy pracoval v Mladé frontě Dnes na kauze nákupu obrněných transportérů Pandur.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z diskuse Novináři a aféry. Janek Kroupa

Z diskuse Novináři a aféry. Janek Kroupa | Foto: Jan Bohdal

Na případ upozornil deník Právo, jehož redaktor Jakub Svoboda byl rovněž mezi odposlouchávanými. Podle Janka Kroupy je nepřípustné odposlouchávat novináře kvůli pátrání po jeho zdroji.

„Praxe odposlechl telefonů novinářů je ve většině evropských zemí zcela nevhodná, v některých zemích je to dokonce trestné. Nevím, proč policie poslouchá novináře, když nejsme z ničeho podezřelí. Odposlouchávat novináře, aby zjišťovali jejich zdroj, je za hranou za jakékoliv slušné společnosti,“ podotkl Kroupa.

Detektivové podle Práva sledovali také hovory svých kolegů, včetně tehdejšího ředitele protikorupčního útvaru Tomáše Martince. Odposlechy byly součástí vyšetřování úniku a prozrazení identity utajovaného svědka v kauze obrněných transportérů Pandur.

Pandur | Foto: Gabriela Hauptvogelová

Novinář Janek Kroupa tehdy pracoval jako redaktor MF Dnes a zabýval se právě kauzou předraženého nákupu transportérů Pandur. Prostřednictvím odposlechů chtěli policisté zjistit, odkud získali novináři informace o utajovaném svědkovi. Tím byl podle Práva rakouský manažer dodavatele Pandurů Stephan Szücs.

Kvůli kauze Pandur stojí nyní před soudem Marek Dalík, bývalý poradce premiéra Mirka Topolánka. Je obviněný z podvodu.

Martin Hromádka, Pavla Firbacherová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme