Vstupní věž švihovského hradu zakrylo lešení. Vznikne tam vyhlídka i nová expozice

Hrad ve Švihově u Klatov v příštím roce nabídne nový prohlídkový okruh. Vznikne ve vstupní věži, která bude po rozsáhlé rekonstrukci veřejnosti zpřístupněná vůbec poprvé. Dlouho očekávaná oprava vyjde na šest milionů korun. Návštěvníci ji většinou vítají, některým ale stavební ruch žádnou radost nedělá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vstupní věž švihovského hradu zakrylo lešení | Foto: Jitka Englová | Zdroj: Český rozhlas

„Co nevidět začne obnova vstupní věže zvenku. Během příštího roku bude pokračovat i z vnitřní části,“ ukazuje kastelán Lukáš Bojčuk.

Vstupní věž hradu Švihov je 37 metrů vysoká a momentálně ji celou zakrývá lešení. Návštěvníci se do ní ještě nikdy nepodívali, to se ale změní.

„Do vnitřních prostor připravujeme instalaci, která bude zaměřená na architektonický pohled na vývoj hradu. Chystáme se ukazovat prvky, které se ve věži dochovaly díky tomu, že nebyla přístupná a jednotlivá patra věže byla propadlá, takže nikdo nemohl opravovat ani poškozovat,“ vysvětluje kastelán.

Přehrát

00:00 / 00:00

O rekonstrukci hradu Švihov se zajímala redaktorka Jitka Englová

Nejvyšší patro věže bude po rekonstrukci sloužit jako vyhlídka.

„Chystáme tam také přiblížení fortifikačního systému hradu, to znamená, že když se budou lidé dívat z oken, tak uděláme nějaké srovnání, jak to tehdy mohlo vypadat, aby si mohli představit, když hrad leží v údolí, tak jak byla zařízena jeho obrana,“ dodává Bojčuk.

Stavební práce jsou naplánovány tak, aby neovlivnily návštěvnický provoz hradu. „Pouze bude omezen pocitový vjem návštěvníků, ale doufám, že je spíš potěší, že se hrady opravují a že budeme moci ukazovat něco nového,“ uvažuje kastelán.

Vstupní věž švihovského hradu zakrylo lešení | Foto: Jitka Englová

Na nový prohlídkový okruh se těší i průvodkyně Šárka Pflanzerová: „Doufáme, že přitáhne na hrad Švihov jiné návštěvníky, a tím pádem se nám tu zvýší návštěvnost.“

I když turisté opravu věže většinou vítají, najdou se i tací, kterým rekonstrukce příliš nevyhovuje. „Vzhledem k tomu, že tady budeme mít svatbu, tak nám to trošku zkazilo představu o tom, že to bude krásné. Budeme se holt fotit někde jinde kolem hradu,“ svěřuje se budoucí nevěsta Alice Lalíková.


Zvětšit mapu

Jitka Englová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme