Velká část Němců si od ledna polepší. Parlament schválil uzákonění minimální mzdy

Skoro čtyři miliony Němců čeká od ledna zvýšení platu. Německý spolkový sněm schválil zavedení plošné minimální mzdy ve výši 8 eur a 50 centů za hodinu. Pro se vyslovila drtivá většina poslanců. Norma zřejmě začne platit od příštího ledna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Euro, ilustrační foto | Foto: Eva Odstrčilová

Jde o úspěch strany SPD, která zákon prosadila do koaliční smlouvy. Německo bylo jednou z mála zemí Evropské unie, které uzákoněnou jednotnou sazbu nemělo.

Vládní CDU se zavedení minimální mzdy bránila s tím, že to poškodí některá odvětví na území bývalé NDR. Levice, ale i některé odborové organizace naopak kritizují výjimky, které v zákoně jsou.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zvýšení minimální mzdy v Německu mluvila zpravodajka Klára Stejskalová

Se zvýšením nesouhlasí zástupci Svazu průmyslu, obávají se snížení konkurenceschopnosti německé ekonomiky a zvýšení nezaměstnanosti. Mnichovský ekonomický institut odhaduje, že v ohrožení by mohlo být až 900 tisíc pracovních míst.

Minimální mzda se netýká osob mladších 18 let, brigádníků a speciální pravidla platí pro dlouhodobě nezaměstnané.

8 eur 50 centů (zhruba 230 korun) za hodinu se Němci dočkají od příštího ledna. Zvláštní komise složená z odborů, expertů a zástupců firem bude každé dva roky rozhodovat o nové výši minimální mzdy.

Češi si po loňském zvýšení minimální mzdy mají vydělat nejméně 50 korun za hodinu. To je čtvrtá nejnižší minimální mzda v Evropské unii. Nižší je pouze v Bulharsku, Rumunsku a Litvě.

Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme