Dva členové Švábova gangu dostali za únosy a vraždy doživotí

Soud udělil dvěma členům takzvaného Švábova gangu doživotní tresty. Odsedět si je mají organizátor skupiny Michael Šváb a jeho nejbližší komplic Libor Skopalík. Podle rozsudku unášeli spolu s dalšími pěti pachateli movité Čechy do zahraničí, dva únosy skončily vraždou. Dnešní rozsudek není pravomocný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Členové Švábova gangu před soudem | Zdroj: ČTK

Podle soudce Městského soudu v Praze Tomáše Durdíka měl každý ze členů skupiny přesně dané úkoly. Rozdával je někdejší neúspěšný filmový producent a recidivista Michael Šváb, který také tipoval bohaté české podnikatele.

„Vedl telefonickou a e-mailovou komunikaci s těmito osobami, které vylákal na různá místa mimo území České republiky. V průběhu páchání trestného činu rozhodoval o dalším postupu a po ukončení akce rozhodoval o výši finančních prostředků získaných trestným činem, které mezi jednotlivé členy rozděloval,“ popsal soudce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Případ takzvaného Švábova gangu shrnula reportérka Veronika Hlaváčová

Sedmičlenný gang zabil dva byznysmeny v roce 2012 v Dubaji a o rok později v Itálii. Přímým vykonavatelem obou vražd byl podle rozsudku Petr Klement, kterého soud potrestal 30 lety vězení.

„Petr Klement byl členem organizované zločinecké skupiny, plnil pokyny hlavních představitelů Michaela Švába a Libora Skopalíka. Po změně strategie skupiny osobně usmrcoval poškozené,“ uvedl Durdík.

Státní zástupce Vladimír Mužík se proti rozsudku na místě odvolal. Klementovi stejně jako Švábovi a Skopalíkovi navrhoval doživotí.

„V případě člověka, který ty vraždy vykonal, je na místě uložit trest odnětí svobody na doživotí. Co chcete dělat se skupinou dospělých chlapů, kteří se rozhodnou vraždit lidi kvůli majetku. Myslím, že takoví lidé nemají právo chodit mezi námi,“ konstatoval státní zástupce.

Spolupracující obviněný Dimitrov dostal 20 let

Vyšetřování napomohl obžalovaný Daniel Dimitrov, který celou trestnou činnost popsal a jako jediný přiznal, že skupina i zabíjela.

„Jeho přínos vedl k rychlému a včasnému objasnění celé situace a zastavení další činnosti skupiny. Proto dostal výrazně menší trest než v případě těch ostatních třech,“ vysvětluje blíž soudce Durdík.

Ve vězení má strávit 20 let. Zbylým třem členům skupiny soud uložil od devíti do deseti let odnětí svobody.

Michael Šváb podle soud organizoval činnost celého gangu | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Každému z pěti pozůstalých po obětech vražd mají navíc obžalovaní zaplatit 240 tisíc korun odškodného. Podnikateli, který se v roce 2011 vykoupil z únosu do Španělska a díky tomu přežil, pak mají uhradit 1,9 milionu dolarů (přes 38,5 milionu korun).

Většina z nepravomocně odsouzených reagovala na verdikty se sklopenou hlavou. Obhájci totiž chtěli pro pachatele podstatně nižší tresty, než nakonec dostali.

Švábova právnička Jindra Čiháková se proti rozsudku na místě odvolala. Pro svého klienta chce dál žádat místo doživotí trest do 15 let.

„Soud se určitě zmýlil, nešlo o organizovanou skupinu. Od začátku jsem se svým klientem tvrdila, že se dopouštěl omezování osobní svobody, nikoli vražd. Chci, aby byl trestán za to, co spáchal,“ říká Švábova obhájkyně Čiháková.

Také Šváb odmítá, že by měl s vraždami cokoliv společného. Soudce ale uvěřil spolupracujícímu obviněnému Dimitrovovi. Ten si rozsudek vyslechl vzhledem k přísným bezpečnostním opatřením v neprůstřelné věstě a kukle.

Martin Hromádka, Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme