Děti se sjely do favely k fotbalovému turnaji. Hrálo se férově a bez rozhodčích

Fotbalové mistrovství světa mělo i svůj doprovodný turnaj. Do riodejaneirské favely Cajú se sjely desítky dětských týmů z celého světa, aby se zúčastnily turnaje Football for Hope. Byly to děti vybrané z neziskových organizací, co fotbalem pomáhají svým vrstevníkům v těžkých životních situacích. Přestože každý turnaj má své finále i vítěze, vyhrát zdaleka nebylo to hlavní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na turnaji asociace Football for all si zahráli holky i kluci | Foto: David Koubek | Zdroj: Český rozhlas

Hráči týmů Delta Cultura z Kapverd a Sport dans la Villese se právě chystají k finálovému utkání. Už se domluvili i na tom, podle jakých pravidel se bude hrát - tady se totiž hraje bez rozhodčích.

„Je to jiné. O pravidlech rozhodujeme my sami. Třeba jak se zahraje aut. Je to trochu zvláštní,“ hodnotí hru bez rozhodčích Emerson z jihu Brazílie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Děti z 32 zemí světa se v Rio de Janeiru zúčastnily mezinárodního fotbalového turnaje

Právě rozhodčí jsou podle dívky Juliane jednou z kaněk probíhajícího světového šampionátu. „Byl to horor, nejsou spravedliví, nevědí, co je fair play!“ zlobí se členka domácího týmu Cajú.

Prý by se profesionální hráči mohli taky občas zkusit dohodnout. Ale i tady na turnaji se občas našel nějaký herec nebo herečka. Nejvíc ti z Cajú, smějí se domácí a ukazují svůj smysl pro férovost.

Do průběhu hry nezasahuje nikdo jiný než děti samotné. Když někdo z pětičlenných smíšených družstev uvidí faul nebo nějaké provinění proti pravidlům, zvedne ruku, děti se narychlo domluví a pokračují ve hře, například volným kopem. A po každém gólu si vzájemně po „dušínovsku“ poblahopřejí.

„Domlouváme se mimikou, rukama, nohama,“ říká Emerson, který se zrovna snaží bavit s německými děvčaty.

Slavnostní výkop provedl legendární Brazilec Cafu | Foto: David Koubek

Ale týmy z 27 zemí nepřivezly jen hráče. „Můj úkol je, aby hráči rozuměli tomu, co přesně je fair play. Před zápasem třeba domlouvají pravidla utkání a po něm se musejí shodnout, kolik vlastně zápas dopadl,“ říká koordinátor vietnamského Football for all.

„Chceme odměnit ty chlapce a děvčata, kteří jdou příkladem ostatním ve svém okolí a pomáhají v organizacích, které podporujeme,“ říká Federico Addiechi, který má ve FIFA tenhle sociální projekt na starost. „Fotbal není jen to, co vidíme na stadionech, ale pomáhá řešit problémy na celém světě, i ty opravdu palčivé."

Izrael a Palestina utvořily jeden tým

Mohamed Šaríja je z organizace Mírový tým, kde spolu hrají Izraelci a Palestinci a Izraelky a Palestinky: „Nejdřív jsem se trochu bál. Ale teď si myslím, že bychom se měli snažit o mír. Mezi Izraelem a Palestinou je válka. A válka je k ničemu,“ hlásí.

A úplně stejné pocity měl kdysi Omer Dadon. „Nejdřív jsem se bál, ale postupně jsem je poznal lépe a stali se z nás přátelé. A hrajeme spolu."

Úplně nový zážitek byl tenhle turnaj i pro hostitelskou chudinskou čtvrť Cajú. Stejně jako do celé Brazílie v průběhu mistrovství, i sem zavítali děti a dospělí z celého světa. Pokoušeli si porozumět a sdělit si, co jim dělá starosti, a z čeho se umějí radovat.

David Koubek, Marek Augustin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme