Úřady i nemocnice v Atlantě obhajují rozhodnutí přivézt do USA pacienty s ebolou

Nemocnice v americké Atlantě začala léčit prvního pacienta nakaženého virem ebola. Lékaře Kenta Brantlyho dopravila v sobotu z africké Libérie do Spojených států speciální letecká ambulance. Dobrovolník se nakazil ebolou při péči o nemocné v západní Africe. Virem onemocněla i jeho kolegyně Nancy Writebolová. Tu by měl letecký zdravotnický speciál přivézt do Atlanty během příštích dnů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Univerzitní nemocnice v Atlantě. Právě v ní mají být hospitalizováni pacienti nakažení ebolou | Zdroj: Reuters

33letého lékaře z Texasu a otce dvou dětí Kenta Brantlyho mají v péči experti ze zvláštního protiinfekčního oddělení univerzitní nemocnice v Atlantě. Pacient je na speciální izolační jednotce, kam k němu má přístup jen proškolený personál.

Zvláštní opatření, včetně policejního doprovodu, provázela i jeho převoz z letecké základny do nemocnice. Záběry letecké kamery ukázaly, jak byl pacient s doprovodem – oba ve speciálních kombinézách – schopný přejít z ambulance do nemocniční budovy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přílet lékaře nakaženého ebolou do USA a jeho léčbu sleduje zahraniční zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová

Jay Varkey, jeden ze členů lékařského týmu, potvrdil, že speciální oddělení – jedno ze čtyř ve Spojených státech – je vybavené pro léčbu pacientů s vysoce nakažlivými nemocemi a vycvičené k práci v přísném bezpečnostním režimu.

Zdravotníci budou doktoru nakaženému ebolou, na kterou neexistuje známý lék, podávat především podpůrná léčiva, aby si jeho imunitní systém s virem dokázal poradit sám.

Experti z nemocnice v Atlantě i americké úřady zároveň brání rozhodnutí převézt nemocné humanitární pracovníky do Spojených států, které dosud žádný případ eboly neregistrovaly.

Ebola je virové onemocnění ze skupiny krvácivých horeček. Má podobné příznaky jako třeba malárie nebo cholera. Představuje jednu z nejnebezpečnějších nákaz, s jakou se kdy lidstvo setkalo. Jejím původcem je filovirus ebola. Poprvé se objevil v roce 1976 a od té doby různé kmeny viru způsobují epidemie s mírou úmrtnosti dosahující 50 až 90 procent. Na ebolu neexistuje lék.

„Je to vážně nemocný pacient, náš spoluobčan, který potřebuje pomoc. A my se mu ji budeme snažit poskytnout,“ uvedl odborník na infekční nemoci Jay Varkey, který připomněl, že i takto nebezpečné nemoci mívají v zemích s kvalitním zdravotnictvím mnohem nižší úmrtnost.

Nejhorší výskyt eboly v historii mezitím tlačí americké úřady k urychlení vývoje léků proti viru, kterému od února podlehlo přes 700 lidí. Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) potvrdil, že je připravený podpořit společnosti, jež pracují s pacienty, kteří nutně potřebují léčbu.


Zvětšit mapu

Lenka Kabrhelová, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme