Ruští hackeři ukradli přístupová data k půl miliardě e-mailových účtů

Přístupových údajů k půl miliardě e-mailových adres se zmocnili pachatelé dosud zřejmě největší krádeže dat v online světě. Prolomení hesel odhalila americká firma, která se specializuje na internetovou bezpečnost. Největší hackerský útok má podle ní na svědomí skupina operující z Ruska.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kyberkriminalita (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Americká společnost Hold Security oznámila, že skupina ukradla 1,2 miliardy uživatelských jmen a hesel, která patří k celkem půl miliardě e-mailových adres.

Ukradené informace prý pocházely z více než 420 tisíc webových stránek. Firmě trvalo přes sedm měsíců, než skutečný rozsah online podvodu objevila.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zřejmě největším hackerském útoku historie informovala zpravodajka Lenka Kabrhelová

List New York Times, který o případu informoval jako první, nechal ověřit tato zjištění u nezávislých analytiků a i ti říkají, že údaje jsou důvěryhodné.

Hackeři se prý odrazili od databází ukradených údajů, které se prodávají na černém trhu, a také z počítačových sítí šířících viry s cílem získat data k online podvodům.

Prolomení bezpečnosti se podle New York Times týká celého spektra uživatelů, včetně lídrů v nejrůznějších průmyslových oborech. Konkrétní názvy firem, jichž se údajné hackerské útoky dotkly, ale společnost Hold Security nezveřejnila. Odvolává se na smlouvy s klienty a také na to, že řada stránek zůstává dál zranitelná.

Podle některých amerických médií se firma chystala nabídnout uživatelům službu, díky které by mohli lehce ověřit, zda se stali terčem útoku, nicméně tento servis momentálně není dostupný. Společnost navíc okamžitě sklidila kritiku za to, že službu chtěla zpoplatnit.

Lenka Kabrhelová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme