Rusko v odvetě za sankce omezuje dovoz potravin ze Západu

Rusko omezuje dovoz zemědělských produktů ze zemí, které na něj uvalily sankce. Opatření má trvat nejméně rok, oznámil Kreml. Odveta následuje po posledním kole sankcí Evropské unie z minulého týdne, postihujícím některá odvětví ruského hospodářství.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin | Zdroj: Reuters

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal dekret, který omezuje nebo úplně zakazuje dovoz "jednotlivých druhů zemědělské výroby, surovin a potravin" do federace. Vládě nařídil, aby sestavila seznam zakázaných produktů.

Opatření se podle Kremlu týká zemí, které „rozhodly o zavedení ekonomických sankcí proti ruským právnickým či fyzickým osobám, anebo se k takovému rozhodnutí připojily".

Přehrát

00:00 / 00:00

O možných dopadech zákazu dovozu potravin do Ruska mluvil na Radiožurnálu agrární analytik Petr Havel

Konkrétní státy výnos nezmiňuje, lze ale předpokládat, že Česka jako členské země Evropské unie by se měl dotknout také.

Podle bývalého šéfa Agrární komory, současného senátora a předsedy Strany práv občanů Jana Veleby Putinův krok ovlivní zemědělství v celé Unii.

„Bez ohledu na komodity a bez ohledu na to, která země jaké komodity vyrábí, se to dotkne celého sektoru zemědělství celé Evropské unie a trh bude zasažen. To znamená, že bude přebytek některých agrárních produktů, jako třeba ovoce nebo masa, dojde ke snižování cen a farmáře to postihne ekonomicky. A myslím si, že docela výrazně,“ řekl Veleba.

Evropě hrozí přebytek potravin a zhroucení trhu

Agrární analytik Petr Havel ve vysílání Radiožurnálu připomněl, že Rusko silně závisí na dovozu potravin a pro Evropskou unii je druhým největším trhem.

„Množství exportovaných komodit a potravin je obrovské, a pakliže nebude možné tyto výrobky umístit na ruském trhu, budou se hledat cesty, kde je umístit jinde. Z pohledu České republiky tedy není to nejdůležitější riziko propadu exportu, ale daleko větší je riziko nárůstu importu toho zboží, které nebude umístěné na ruském trhu,“ zpozornil Havel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak odvetné sankce dopadnou na české pivovary? Radiožurnál se ptal Vladimíra Balacha z Českého svazu pivovarů a sladoven

I když Rusko není příliš významným odbytištěm české potravinářské a zemědělské produkce, vývoz v posledních letech stoupá. V roce 2011 dosáhl objemu 1,9 miliardy korun, loni již 2,5 miliardy. Nejvíce se vyváží vejce a pivo. Právě po pivovary bude výpadek ruského trhu těžko nahraditelný.

„Pivovary budou mít problémy, protože český i evropský trh je nasycen a právě Rusko patřilo mezi významné potenciální trhy, které měly na české pivovarnictví významný vliv. Skutečně to budou jednotky, desítky a možná stovky milionů korun deficit,“ uvedl výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven Vladimír Balach.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tématu se věnoval Radiožurnálu také ve Stalo se dnes s prezidentem Potravinářské komory ČR Miroslavem Kobernou

Prezident Potravinářské komory ČR Miroslav Koberna se navíc obává znehodnocení investic, které v posledních letech české firmy do budování pozic na ruském trhu směřovaly.

„Věnovali jsme velice velké úsilí, jak finanční, tak časové, k etablaci na ruském trhu a tohle všechno přijde vniveč,“ poznamenal.

Západ zavádí sankce proti Rusku od březnové anexi Krymu a kvůli ruské podpoře východoukrajinských povstalců je stupňuje. Po údajném sestřelení malajsijského boeingu na východě Ukrajiny přistoupily USA a Evropská unie i k ekonomickým sankcím postihujícím některá odvětví ruského hospodářství. Na "černých listinách" se objevili i Putinovi blízcí spolupracovníci a jejich firmy.

ČRo, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme