Příměří v Gaze vydrželo dvě hodiny, izraelská armáda obnovila operace

Na hranicích pásma Gazy a Izraele se střílí, na jihu Izraele varují před raketami sirény. A to navzdory třídennímu příměří, které začalo platit v sedm hodin ráno SELČ. Palestinští ozbrojenci také zřejmě zajali 21letého izraelského vojáka Hadara Goldina. Obě strany konfliktu se vzájemně obviňují z porušení příměří.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelský voják přenáší střělu, zatímco jednotky ostřelují pásmo Gazy | Zdroj: Reuters

Podle zdrojů z izraelské armády je momentálně příměří z izraelské strany anulované. Obě strany se teď obviňují z jeho porušení.

„Izrael v osm hodin ráno místního času přerušil útočné operace proti teroristickým cílům v pásmu Gazy. Učinili jsme to na žádost OSN a USA v naději, že delší humanitární příměří umožní obyvatelům Gazy dostat se k pomoci,“ vysvětlil stanovisko izraelské vlády mluvčí Mark Regev a dodal:

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci sleduje na místě zpravodaj Českého rozhlasu Štěpán Macháček

„Zhruba hodinu a půl po začátku příměří, síly Hamásu zahájily palbu na naše jednotky. Naši vojáci střelbu opětovali.“

Podle listu Jerusalem Post dopadlo na Izrael přes 15 raket a minometných granátů. Při izraelském ostřelování pásma Gazy zemřelo podle Palestinclů nejméně 50 lidí.

„Sám jsem byl svědkem intenzivní dělostřelecké střelby z izraelské strany v okolí hraničního přechodu, přes který má proudit do Gazy humanitární pomoc. Celá oblast byla uzavřena z bezpečnostních důvodů,“ přiblížil blízkovýchodní zpravodaj ČRo Štěpán Macháček, který je přímo na hranicích Izraele s Gazou.

V Gaze začalo platit třídenní příměří. Egypt a USA organizují mírové hovory v Káhiře

Číst článek

Izraelské síly také pátrají po jednom ze svých vojáků. Podle izraelské armády byla její jednotka napadena při rozkrývání a ničení přeshraničních tunelů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O současném konfliktu mluvil zahraničněpolitický komentátor Milan Slezák

Palestinští ozbrojenci údajně dva vojáky zabili a 21letého Hadara Goldina unesli. Hamás zatím informace nepotvrdil.

„Pro Hamás má zajatý voják obrovskou cenu. Určitě to výrazně upevní jeho pozice v případě jednání o ukončení konfliktu,“ upozorňuje Macháček.

S tím souhlasí také zahraničněpolitický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák: „Hamás chtěl válku protáhnout také proto, aby získal eso. Živého izraelského vojáka by velmi výhodně vyměnil za svobodu pro mnoho set palestinských vězňů.“

Například vojáka Gilada Šalita velice výhodně směnil Hamás za propuštění asi 1000 zadržovaných Palestinců.

Egypt už oznámil odklad schůzky o omezení konfliktu v pásmu Gazy. Delegace Izraele a Palestinců měly původně jednat o dlouhodobějším příměří.

Palestinský prezident Mahmúd Abbás ale řekl, že se svou delegací na sobotní jednání do Káhiry odjede bez ohledu na rozhodnutí izraelské vlády.

Izrael zahájil operaci v pásmu Gazy začátkem července. Od té doby zahynulo na 1500 Palestinců, většinou civilistů. Na izraelské straně je 60 mrtvých, převážně vojáků.

Palestinci sledují nevybuchlou izraelskou střelu, která dopadla na hlavní ulici u města Deir Al-Balah v pásmu Gazy | Foto: Reuters

Štěpán Macháček, Milan Slezák, Jan Prokeš, Helena Berková, Petra Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme