Ukrajinské děti se na dění na východě země ptají. Je to okupace, říkají jim rodiče

Válčí spolu státy, generálové, armády. Vždycky to je věc dospělých. Děti si někdy na válku hrají. Jak jim ale vysvětlit, že v jejich zemi je skutečná válka? Takové dilema prožívají rodiče na Ukrajině. Chmurné myšlenky na chvíli rozptylují třeba v kyjevské zoo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zoo v Kyjevě | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Kyjevská zoo má sice omezenou nabídku exotických zvířat, ale lvy a opice tu přeci jen najdete. Také stín a klid v jinak rozpáleném a rušném městě.

Podobně jako do jiných zoologických zahrad to sem táhne hlavně děti a jejich rodiče. Ti musí čelit otázkám svých ratolestí, které v televizi vidí, že ve městě, kde bydlí třeba děda nebo tetička se bojuje a také tam umírají lidé.

Paní Ljudmila s 10letým synem mluví o tom, co se děje na východě. Říká mu, že spolu bojují politici a že už to brzy skončí. Dospělí to vyřeší a všechno bude zase dobré.

Přehrát

00:00 / 00:00

V kyjevské zoo natáčel zvláštní zpravodaj Pavel Novák

Paní Marina má čtyřletou dceru Ljubu, která v zahradě obdivovala tele zubra. Dceru se snaží držet mimo dění, které s manželem sami hodně prožívají. Mají na východě příbuzné, a tak se snaží Ljubě nepovídat o smutných věcech, které se tam dějí.

Až bude Ljuba starší, vysvětlí jí, jak to bylo doopravdy. Že to byla agrese Ruské federace proti Ukrajině.

Podobně i paní Kateřina sedmiletému Sašovi říká, že na Ukrajinu zaútočilo Rusko a vzalo jí část území, poloostrov Krym. Občas prý Saša něco zahlédne v televizi, ale záměrně se s ním na zprávy z východu nedívají. I tak o tom už prý hodně ví. Což Saša hned dokázal:

„Viděl jsem jen takový krátký film. Byli tam nějací strýčkové, kteří tam někam šli, a pak u nich něco bouchlo. A našli z nich jen kusy nohou.“

Zoo v Kyjevě | Foto: Pavel Novák

Také pan Volodymir svému 12letému synovi a jeho o 4 roky mladšímu bratrovi vysvětluje dění na východě. Sami se o ně zajímají. Chtějí vědět, kdo je v právu. Říká jim, že je to okupace.

„Hlavním viníkem je Rusko a také vlastně i ukrajinský národ, že to nechal zajít tak daleko,“ je přesvědčen Volodymir.

Pan Sirhej z Černigova musel dokonce před výletem do zoo odpovídat na otázku pětileté dcery Maryje, jestli v Kyjevě není válka. Řekl jí, že tam už ne, ale že se přesunula daleko na východ.

Díky Bohu jeho dcera prý nemá ponětí, co válka je. A kéž by to nikdy ani nepoznala, přeje si Maryin tatínek.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme