Odbory varují před dalším oslabením koruny vlivem zásahu ČNB

Odbory a zaměstnavatelé chtějí o podpoře hospodářského růstu jednat i s guvernérem České národní banky Miroslavem Singerem. Obávají se, že by centrální banka mohla znovu oslabit korunu. Po dnešním jednání Tripartity to řekl šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zástupci odborů odešli z jednání tripartity, předseda Odborového svazu KOVO Josef Středula

Zástupci odborů odešli z jednání tripartity, předseda Odborového svazu KOVO Josef Středula | Foto: Filip Jandourek

Podle Středuly se objevují signály, které naznačují, že by ČNB mohla svůj krok z listopadu opakovat.

„Mně se prostě v žádném případě nelíbí směřování kurzu české koruny nad hranici 28 korun, když reálný kurz koruny je někde jinde,“ tvrdý předseda ČMKOS a dodává:

„To jsou tak vážné věci, že si myslím, že by se měla celospolečenská diskuse přesně tímto směrem dát do pohybu, aby tady bylo jasno, kým chceme být. My bychom prostě nechtěli do eurozóny se staženými kalhotami.“

Premiér návrh odborů podporuje

Premiér Bohuslav Sobotka návrh na zapojení České národní banky do debaty o podpoře růstu ekonomiky vítá.

I když vláda nemůže do aktivit ČNB zasahovat, centrální banka podle něj není na pustém ostrově a měla by se sociálními partnery vést dialog.

„Já na tom nevidím vůbec nic špatného, naopak si myslím, že by to bylo užitečné. Pokud vím, tak v loňském roce si sociální partneři stěžovali na to, že centrální banka příliš nekomunikuje,“ soudí Sobotka a dodává:

„Bylo by asi dobré, abychom učinili krok k intenzivnější debatě na půdě naší představy a diskuse o budoucí hospodářské politice vlády. Není to otázka zasahování do kompetencí ČNB, ale jde o to, aby ČNB také slyšela, vnímala názory od sociálních partnerů.“

Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák připomíná, že před listopadovým oslabením kurzu ČNB se zástupci firem ani zaměstnanců o jeho dopadu nejednala.

„Myslím si, že to nebylo v pořádku. Mělo to zásadní dopady na ekonomiku a občany této země,“ tvrdí Hanák a podotýká:

„Další případná řešení někde k 28 nebo přes 28 korun – to už je třeba, aby věděli ve skutečnosti nejen ze svých tabulek a propočtů ze skleněných kanceláří, ale také ze života běžného podnikatele, co to bude pro nás znamenat.“

Věra Pfeifferová, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme