Babiš slíbil ministrům na příští rok 16 miliard navíc, deficit však zvyšovat nemíní

O 16 miliard vyšší by měly být výdaje státního rozpočtu v příštím roce, a to kvůli požadavkům jednotlivých ministerstev. Uvedl to ministr financí Andrej Babiš (ANO). I přes to Babiš zamýšlí udržet deficit rozpočtu na 100 miliardách. Výdaje podle jeho představ vykompenzuje lepší výběr daní a peníze od státních firem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš | Foto: Filip Jandourek

Zmiňovaná částka, o níž se mají výdaje zvýšit, je výsledkem dosavadních jednání Babiše s ostatními ministry koaliční vlády. Ta budou pokračovat až do září.

Zvyšovat by se měl třeba rozpočet ministerstva vnitra. Šéf resortu Milan Chovanec (ČSSD) požadoval zhruba 2,5 miliardy plus peníze na navýšení platů policistů a hasičů. Podle Chovance vyšel Babiš požadavkům jeho resortu maximálně vstříc.

Polepší si i ministerstvo školství vedené Marcelem Chládkem (ČSSD), které by mělo dostat oproti letošku navíc celkem 4,2 miliardy. „S tím, že to půjde do konkrétních věcí, například na psychology, asistenty do škol, nemocenskou,“ vyjmenoval Chládek.

Navyšovat by se měl i rozpočet ministerstva dopravy, a to o necelou miliardu. Resort vedený ministrem Antonínem Prachařem (ANO) chce peníze třeba na pokrytí inflace u regionální železniční dopravy nebo na kompenzace studentských slev dopravcům.

Více peněz by mělo dostat také ministerstvo kultury, zahraničí či zdravotnictví. Naopak u ministerstva životního prostředí se příjmy snižují o 300 milionů korun – a to kvůli odkladu prodeje emisních povolenek.

Babiš plánuje i přes navýšení výdajů zachovat deficit ve výši 100 miliard. Sází při tom především na to, že se mu podaří zvýšit příjmy státu lepším výběrem daní a zmínil také příjmy od státních firem.

Poslanecká sněmovna 16.7.2014 | Foto: Filip Jandourek

Ať už jsou jeho plány realistické či ne, opozice chce víc.

„Pro příští rok je stanoven deficit rozpočtu ve výši 100 miliard korun. Když se na to podíváme z hlediska strukturálního deficitu, tak je to 1,8 procenta, přičemž tato vláda se hlásí k fiskálnímu paktu a k rozpočtové odpovědnosti a Evropská unie po nás žádá v tomto ohledu schodek jedno procento,“ uvedl předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura.

Stejný názor má i exministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek, podle kterého se vláda chová ještě méně zodpovědně než předchozí kabinet premiéra Jiřího Rusnoka.

ČTK, Květa Moravcová, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme