Brazilský stát Sao Paulo zoufale čeká na déšť. Vysychají nádrže i vodovody

Brazilský stát Sao Paulo stále řeší nedostatek pitné vody. Region s více než čtyřiceti miliony obyvatel zažívá nejhorší sucho za posledních 30 let. Nedostatek vody je citlivou záležitostí hlavně pro politiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sucho (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Ve státě Sao Paulo začal nejsušší měsíc roku a vodárenské nádrže jsou často na rekordně nízkých hladinách.

Odborníci se dokonce snaží nad nádržemi vyvolat déšť – letadla v mracích rozprašují malé kapičky vody.

Podle guvernéra státu Geralda Alckmina většina lidí omezila spotřebu. Za šetření totiž dostanou slevu na vodném. Odmítl ale to, že by státní vodárenská společnost přistoupila k pravidelnému úplnému vypínání vody, i když někde už to tak prakticky vypadá.

V některých místech voda přestává například večer úplně téct bez toho, aby vodárny něco oznámily. Ve městě Guarulhos střídavě jeden den z kohoutků teče a další ne.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti zjišťoval brazilský zpravodaj Českého rozhlasu David Koubek

Domácnosti začínají více používat balenou vodu a v rodinných domech zachytávají dešťovou. Některá města začínají vrtat nové studny.

Vodu ale potřebují i firmy k výrobě. Kvůli suchu už ve státě Sao Paulo dostaly výpověď 3000 lidí a další možná budou následovat.

Podniky se snaží šetřit vodou a recyklovat ji, zavádějí také technologie, které mají menší spotřebu. Polovina firem ve státě už snížila odběr vody a dostala tak bonus od vodárenské společnosti.

S problémy se potýkají i restaurace a bary ve Vila Madalena, populární čtvrti Sao Paula. Tlak vody tam ve večerních hodinách slábne a některé podniky dokonce nalévají do plastových kelímků, protože nemají vodu na mytí nádobí.

David Koubek, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme