Světu chybějí miliardy dolarů na prevenci nákazy virem HIV, varují odborníci

Minutou ticha za oběti letecké katastrofy na Ukrajině začala v Melbourne mezinárodní konference o AIDS. V troskách boeingu zahynuli někteří čelní odborníci na tuto nemoc, kteří se chystali na konferenci varovat před hrozícím nárůstem počtu lidí nakažených virem HIV. Světu totiž budou podle závěrů konference chybět miliardy dolarů na prevenci tohoto onemocnění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Konference o AIDS v australském Melbourne | Zdroj: Reuters

Experti varují, že světu se skutečně nedostává peněz na prevenci nákazy virem HIV, a to hlavně u osob užívajících nitrožilně tvrdé drogy.

Zpráva tvrdí, že jen v roce 2015 bude na celém světě potřeba v přepočtu zhruba 400 miliard korun, ale vyspělé země světa zatím přislíbily jen necelou sedminu potřebných financí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématech konference informoval zpravodaj Ondřej Houska

Také podle vědců dělají rozvinuté státy chybu, když končí jejich podpora zemím, které pomalu bohatnou, a stávají se tak zeměmi středně vyspělými. Právě v těchto státech jsou zhruba dvě pětiny všech nakažených virem HIV narkomané.

Experti na nemoc AIDS tvrdí něco, co mohou jiní lidé považovat za kontroverzní, a sice že svět dává příliš mnoho peněz na snahu postihnout uživatele a distributory drog.

Účastníci konference o AIDS v australském Melbourne uctili minutou ticha kolegy , kteří zahynuli při pádu letadla nad Ukrajinou | Foto: Reuters

Na zákonné potírání narkomanie jde po celém světě 100 miliard dolarů (víc než dva biliony korun). Podle vědců to ale nemá žádné konkrétní dopady a obrovskou sumu peněz by bylo z hlediska rizika nákazy virem HIV mnohem lepší dávat spíš na prevenci.

Konference v Melbourne se účastní na 12 tisíc vědců a aktivistů z 200 zemí světa. Mezi zahynuvšími cestujícími v malajsijském letadle byl například přední nizozemský vědec Joep Lange, bývalý prezident Mezinárodní společnosti AIDS, která nynější konferenci pořádá, nebo mluvčí Světové zdravotnické organizace Glenn Thomas.

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme