Bečov nad Teplou opravuje historické náměstí, práce se chýlí ke konci

Bečov nad Teplou dokončuje opravu historického náměstí. Řemeslníci teď upravují zejména okolí radnice. Centru města se tak vrací téměř původní podoba. Úpravy náměstí mají přitom pokračovat i v následujících letech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lípa v Bečově nad Teplou | Foto: Zdeněk Trnka

„My jsme přijeli z Pardubic, před chvílí jsme vystoupili z auta, takže jsme si to ještě nestihli moc prohlédnout, ale máme výborná doporučení od sourozenců a známých. Zatím se nám tady moc líbí. A je vidět, že se tu líbí hodně lidem, protože fronta je dlouhá.“

Paní Simona Kadlecová přijela do Bečova s celou rodinou z dalekých Pardubic. Podívat se přijela hlavně na zámek. Všimla si i stavebního ruchu na náměstí.

„Šli jsme okolo, ale zaregistrovali jsme to pouze koutkem oka. Ale myslím si, že to bude moc pěkné, protože mně se líbí tyto návraty k původnímu historickému stylu. Myslím, že je to určitě správná cesta,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

O opravě náměstí v Bečově nad Teplou informoval reportér Zdeněk Trnka

Přímo před starou radnicí vrcholí úprava původní středověké dlažby, kterou našli dělníci poté, co sejmuli vrstvu hlíny.

„Trochu nás překvapil nález valounové barokní zádlažby, který změnil celou koncepci projektu. V této chvíli je stavba těsně před dokončením s tím, že byla ponechána velká část v původní valounové zádlažbě v barokní kompozici, okolo sloupu panny Marie,“ popisuje starostka Olga Haláková z KDU ČSL.

Nálezu dlažby si velice cení. A podobně je na tom kastelán blízkého zámku Tomáš Wyzovský. „Z pohledu správy Státního hradu a zámku Bečov nad Teplou jsme velmi potěšeni situací v předpolí zámku, tedy na náměstí před radnicí,“ konstatuje a dodává:

„Podařilo se tam dokončit zadláždění, a to ještě navíc v souladu s památkovými pravidly, tedy s obnovou valounové dlažby. Tato dlažba se vyskytuje také na hradním nádvoří a dohromady tak bude tvořit výtečný celek.“

Části místních se úpravy nelíbí

Části veřejnosti se ale staronová podoba náměstí nelíbí. A někteří se bojí o lípu, která po úpravě projektu na místě zůstává. Odhalení jejich kořenů však místní kritizují.

„Nelíbí se mi, že tady z toho udělají šedé náměstí. A tu lípu se snaží zničit,“ tvrdí jedna z obyvatelek.

„Původní projekt byl navrhován tak, že kolem lípy zůstane zachována tráva a kořeny. Najednou se objevil další projekt, že se našla dlažba, která tady vůbec nebyla, a několik z těch kamenů je navozených z řeky. Není to o tom říct, že se něco zrestaurovalo, ale že se to uměle dotvořilo. Byla tady travička, mohli tu odpočívat důchodci, maminky s dětmi,“ dodává další muž.

Základní úpravy centra města skončí v létě letošního roku.

Zdeněk Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme