Portugalsko vyšetřuje krach BES. Přijdou žaloby, tuší analytici

Zákrok portugalské vlády proti krachující Banco Espírito Santo (BES) má stále nové dozvuky. Portugalský regulační úřad zahájil vyšetřování možného zneužití neveřejných informací při obchodování na burze, které mohlo způsobit páteční kolaps akcií problémové banky. Věřitelé teď navíc zvažují žaloby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo Banco Espírito Santo v Lisabonu | Zdroj: Reuters

Francouzská banka Crédit Agricole oznámila, že na ztráty portugalské banky odepsala 502 milionů eur. Zároveň zaznamenala odpis hodnoty svého podílu v bance v objemu 206 milionů eur, čímž se dostala na nulu. Zda sáhne k žalobě, zatím neřekla.

„Žaloby nepochybně přijdou, ale jde o to, proti komu budou namířené. V době, kdy vznikaly problémy, byla BES soukromou institucí, tudíž pokud bude chtít někdo někoho žalovat, tak tehdejší management,“ myslí si analytik společnosti Cyrrus Tomáš Menčík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tématu se více věnovala Jitka Hanžlová z ekonomické redakce

Podle něj by se tak stát pravděpodobně vyhnul soudu, přestože nyní už je část banky znárodněná. Poté, co se s akciemi BEC přestalo na burze obchodovat a největší veřejně obchodovaný finanční dům v Portugalsku stál před kolapsem, tamní centrální banka oznámila, že Lisabon BES zachrání.

Použije na to peníze, které zemi zbyly z mezinárodního úvěrového programu. V přepočtu vloží téměř pět miliard eur, tedy více než 135 miliard korun. Tuto uzdravenou část možná časem prodá.

Argentinský scénář

Analytik ČSOB Jan Čermák nicméně upozorňuje, že toto zdánlivě elegantní a rychlé řešení v sobě nese riziko šíření nákazy. Odkazuje se na příklad Argentiny.

Pokud by totiž věřitelé, kteří přišli o peníze, dodatečně s potenciálními žalobami uspěli, pak by to - jako v případě jihoamerické země – podle něj skutečně znamenalo státní účast.

Podobnou situaci teď můžeme vidět i v Evropě. Nespokojení držitelé dluhopisů padlé bulharské banky Corpbank žalují Bulharsko.

„Vláda spolu s centrální bankou ještě těsně před tím, než ten run proběhl, udělala reklamu na dluhopisy této banky. To znamená, že věřitelé banky o sumu, kterou do ní vložili, hned následně přišli,“ vysvětluje Čermák.

„Tady je to myslím ještě pikantnější a už se rýsuje takový ten argentinský scénář, kdy se zejména hedgeové fondy, které tyto dluhopisy spekulativně nakoupily, začnou domáhat u soudu ochrany,“ doplňuje.

Poučení z Kypru

Analytik Menčík připomíná, že je to první státem řízený bankrot banky podle nových unijních pravidel. To znamená, že zde není nebezpečí zvýšení státního dluhu Portugalska nebo růst deficitu jeho veřejného rozpočtu.

„Ztráty neponesou vkladatelé, jak tomu bylo v případě Kypru, ale ponesou je nezajištění držitelé dluhopisů a akcionáři. Tak je to pravděpodobně správně,“ míní.

Jinak řečeno, kdo kupoval zajištěné dluhopisy portugalské banky, nemusí mít strach.

Problematická aktiva zůstávají v rukou akcionářů. Jejich cenné papíry mají nulovou hodnotu. Stejně tak zůstali v takzvané „špatné“ části banky věřitelé, kteří riskovali a kupovali nezajištěné dluhopisy. I ti zřejmě o svoje investice přijdou. Celkem se jedná asi o 750 milionů eur.

Jitka Hanžlová, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme