WHO a západoafrické státy věnují na boj s ebolou 100 milionů dolarů

Finanční injekci ve výši 100 milionů dolarů na boj s nákazou virem ebola dnes ohlásí Světová zdravotnická organizace (WHO) a západoafrické státy. Viru zatím podlehlo 729 lidí. Sierra Leone vyhlásila kvůli nákaze stav nouze. USA vysílají do postiženého regionu 50 odborníků. Americké Mírové sbory z oblasti začaly stahovat dobrovolníky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ebola (ilustrační foto)

Ebola (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Spojené státy podle mluvčí ministerstva zahraničí Marie Harfové vyslaly do západní Afriky jednoho z předních expertů na infekční nemoci, který by měl pomoci s evakuací dvou Američanů nakažených virem ebola.

Lékař z Texasu a misionářka ze Severní Karolíny se nakazili během práce v nemocnici v Libérii. Americké úřady je proto nechaly z Afriky převézt. Jde zřejmě o úplně první případ léčby krvácivé horečky na americké půdě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejaktuálnější informace o epidemii eboly přiblížila redaktorka Pavlína Nečásková

Na sociálních sítích v USA se v reakci na to objevila řada negativních ohlasů. Američtí odborníci ale ujišťují, že pacienti budou v naprosté izolaci. Podrobnosti o celé akci tají. Neví se, kdy nemocní Američani přiletí ani kam přesně. Jediné, co je jisté, že minimálně jeden z nich se bude léčit v Atlantě.

Ministerstvo zatím neevakuovalo žádnou z ambasád v nejpostiženějších zemích, v Libérii, Guineji a Sieře Leone. Všech 300 dobrovolníků ze zmíněných států ale stahují americké Mírové sbory, v jejichž řadách pracovali dva nakažení.

Americká diplomacie zároveň vyzvala občany, aby se vyvarovali cest do postiženého regionu, pokud to není nezbytně nutné.

Podle čtvrtečních údajů WHO se zvýšil v západní Africe počet lidí zemřelých po nakažení virem ebola na 729. Za čtyři dny přibylo v postižených zemích 57 nově nakažených. WHO k dnešnímu dni eviduje celkem už 1323 případů nakažení virem ebola.

Ebola je virové onemocnění ze skupiny krvácivých horeček. Přenáší se tělesnými tekutinami, zasahuje nervový systém, projevuje se krvácením, zvracením i vysokou horečkou. Léky mohou mírnit projevy viru, většina nakažených ale umírá.

Ebola představuje jednu z nejnebezpečnějších nákaz, s jakou se kdy lidstvo setkalo. Jeho původcem je filovirus ebola. Poprvé se objevil v roce 1976 a od té doby různé kmeny viru způsobují epidemie s mírou úmrtnosti dosahující 50 až 90 procent.

Národní institut zdraví v USA oznámil, že začne testovat experimentální vakcínu proti viru ebola u lidí již v září. Její účinnost se už prokázala u primátů.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme