Česko 0:0 USA

Spojené státy poslaly do Iráku další armádní poradce. Do bojů se nezapojí

Do Iráku dorazilo dalších 130 vojenských poradců ze Spojených států. Podle Pentagonu budou nasazeni v severní kurdské části země. Americká armáda od minulého týdne podnikla několik leteckých úderů proti bojovníkům ozbrojené skupiny Islámský stát. Postup sunnitských extremistů vyhnal z domovů statisíce Iráčanů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jezídové na útěku před Islámským státem. V pustých Sindžárských horách je asi 40.000 jezídů bez jídla a vody a podle UNICEFu už zemřelo několik desítek dětí na dehydrataci | Foto: Khalid Mohammed | Zdroj: ČTK

Americký ministr obrany Chuck Hagel potvrdil, že 130 vojenských expertů bude působit v oblasti Irbíl na severu Iráku.

Příslušníci námořní pěchoty a speciálních sil se nebudou podílet na bojových akcích. Jejich úkolem bude zejména vyhodnotit humanitární situaci a koordinovat dodávky pomoci, která přichází ze Spojených států, Velké Británie a Francie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti zjišťovala redaktorka Pavlína Nečásková

Podle amerických představitelů vláda také zvažuje, jakým dalším způsobem pomoci obyvatelům uvězněným v pohoří Sindžar a jak zabránit potenciální genocidě. V tuto chvíli v Iráku působí okolo tisícovky amerických vojáků.

OSN odhaduje, že v nehostinných horách se skrývají desetitisíce lidí, včetně příslušníků náboženské sekty jezídů, kteří jsou v ohrožení života a potřebují okamžitou pomoc.

Irák | Foto: Český rozhlas

Lenka Kabrhelová, Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme