V lomu ČSA u Jiřetína se bude dál těžit, Severní energetická potřebuje uhlí pro Chvaletice

Severní energetická může vytěžit další milion tun uhlí z lomu ČSA u Horního Jiřetína. Podle deníku E15 povolil hlubinnou těžbu Obvodní báňský úřad v Mostě. Práci tu najdou horníci z lomu Centrum, který má fungovat jen do příštího roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severozápadní pohled na zámek, v pozadí velkolom ČSA | Foto: Státní zámek Jezeří

Těžit se bude z bočních svahů lomu. Dobývání zbytkových zásob by mohlo začít do konce letošního roku. Po dobu pěti let by se mělo ročně získávat 200 tisíc tun.

Celková hodnota uhlí, které může Severní energetická nově vytěžit, je odhadem jedna miliarda korun. Společnost ho potřebuje pro svou elektrárnu ve východočeských Chvaleticích, kterou před rokem koupila.

Přehrát

00:00 / 00:00

O těžbě v Horním Jiřetíně mluvil redaktor Martin Karlík a místostarosta za Stranu Zelených Vladimír Buřt

Uhlí je ale v lomu ČSA mnohem víc. V ochranných pilířích, které chrání zámek Jezeří a obec Černice, by ho mohlo být až 70 milionů tun.

Hlubinnou metodou těžby by se podle Severní energetické dala dostat asi třetina. Současné povolení báňského úřadu je na jeden milion tun, na další bude potřeba nové povolení.

Hlubinná těžba je podle místostarosty Horního Jiřetína za Stranu zelených Vladimíra Buřta přijatelná:

„Pro nás je tento způsob těžby vcelku přijatelný, protože její dopady na obyvatelstvo, krajinu a životní prostředí je neporovnatelně menší než to, co způsobuje povrchová těžba. Ne že bychom z toho byli úplně nadšeni, ale rozhodně je to pro nás přijatelný způsob dobývání.“

V lomu ČSA by díky těžbě dalšího milionu tun uhlí mohli najít práci horníci z lomu Centrum, který má fungovat jen do příštího roku.

„Zachování zaměstnanosti je jedním z nejvýznamnějších argumentů, který nás přesvědčil k tomu, abychom nerozporovali žádost o tento způsob těžby,“ dodává místostarosta.

Před případným prolomením těžebních limitů by chtěl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek uspořádat krajské referendum.

„Myslím si, že rozhodovat o limitech těžby, které chrání domovy tisíců lidí nejenom v Horním Jiřetíně, Černicích a nepřímo i v Litvínově by asi úplně neměli rozhodovat nutně lidé z Děčína. Jsem pro konání místního referenda v lokalitách, kterých se to týká,“ říká vedoucí energetické kampaně Greenpeace Jan Rovenský.

Horní Jiřetín | Foto: Khalil Baalbaki, Tomáš Adamec, Filip Jandourek, Michal Jindra

Povrchový lom ČSA

Vladimír Kroc, Michaela Vydrová, Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme