Egyptská jednání o delším příměří v Gaze se zadrhávají, lidé jsou skeptičtí

Křehký klid zbraní mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás stále platí. Egyptská jednání o trvalejším míru ale uvízla na mrtvém bodě a současné příměří vyprší už v pátek ráno.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trosky mešity, kterou zásahlo izraelské bombardování | Zdroj: Reuters

Zbraně na obou stranách hranice mlčí a lidé žijící na dohled Pásma Gazy se vracejí do svých domovů. Trvající příměří hodnotí skepticky.

„Je to jen otázka času, kdy nás znovu začnou z Gazy ostřelovat. Takových příměří už jsme zažili. Vždycky to začne znovu,“ říká jeden z obyvatel městečka Zderod.

Lidé jsou tady na neustálé ostřelování zvyklí, terčem raketových útoků jsou takřka každý den. Že by se teď podařilo vyjednat trvalejší příměří, nevěří.

Obyvatelé Pásma Gazy se naopak často ani nemají kam vrátit a zůstávají buď v uprchlických táborech, nebo mezi ruinami.

Přehrát

00:00 / 00:00

Exkluzivní informace přímo z Pásma Gazy přináší zvláštní zpravodaj ČRo v Izraeli Jaromír Marek

Na předměstí Gazy, které bylo mimořádně silně zasaženo izraelskými nálety v uplynulých týdnech, jsou totiž domy v troskách, všude leží kusy betonu a zbytky nábytku.

Šestičlenná rodina si tu udělala jen provizorní přístřešek z něčeho, co mohl být kdysi závěs na okně. Jejich dům donedávna stál kousek odsud a teď je zcela zničený. Utekli z něj před bombardováním, včera se vrátili a mají jen to, v čem jsou oblečení. Co budou dělat dál, nevědí.

Deziluze a rozčarování panují mezi všemi obyvateli Pásma Gazy, kteří se ptají, proč ke konfliktu muselo dojít. Život v Gaze není kvůli blokádě jednoduchý už několik let, teď je ale situace mnohem horší.

Neteče voda, a lidé si ji tak odnášejí ve vědrech z cisterny. Nefunguje ale ani elektřina, protože elektrárna byla zasažena při náletu. Někde vyrábějí proud generátory.

Palestinec odpočívá mezi ruinami zničeného domu | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Například v nemocnicích. V té nějvětší v Gaze jsou asi dva tisíce nejvíce zraněných a zařízení je zcela přeplněné, takže lidé leží i na chodbách. Docházejí léky i zdravotnický materiál, a pokud dojde i elektřina, budou pacienti v ohrožení.

Obyvatelé Gazy proto doufají, že se v Káhiře podaří vyjednat příměří na tak dlouho, jak jen to bude možné, aby se život v oblasti mohl vrátit alespoň do relativně normálního stavu.

Izraelská armáda s Hamásem bojovala v Pásmu Gazy téměř měsíc. Za tu dobu tam zemřelo skoro 1900 lidí. Ztráty ve výši desítek vojáků mají také Izraelci.

Pásmo Gazy | Foto: Český rozhlas

Jaromír Marek, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme