Ministerstvo financí chce přitvrdit v boji s kvízomaty, jsou prý nelegální

Policie podle ministerstva financí nedostatečně postihuje provozovatele takzvaných kvízomatů. Jde o přístroje, které kombinují klasickou sázkovou hru s vědomostními otázkami. Jejich provozovatelé tvrdí, že kvízomaty nepodléhají loterijnímu zákonu. Ministerstvo je opačného názoru. Kvízomaty jsou podle něj nelegální.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kvízomat (ilustrační foto)

Kvízomat (ilustrační foto) | Foto: Tomáš Jelen | Zdroj: Český rozhlas

Podle náměstka ministra financí Ondřeje Závodského, nominovaného za KDU-ČSL, je provozování kvízomatů nelegální.

„Jestliže jakýkoli přístroj je založen na prvku náhody a vkladu a výhře, pak samozřejmě spadá pod režim loterijního zákona a jako takový je schvalovaný ministerstvem financí,“ říká Závodský a pokračuje:

„Tyto přístroje schvalované ministerstvem financí nejsou, tudíž se jedná o ilegální hazard a jedná se o naprosto zjevnou trestnou činnost.“

Podle Závodského mohou provozovatele kvízomatů kromě policie postihovat i finanční úřady.

„Kromě trestního práva existuje samozřejmě správní právo, finanční právo, které může ve správním řízení provozovatele postihnout. Jsou tady poměrně tvrdé peněžité tresty a s tím souvisí i to, aby se příslušné hrací zařízení odstranilo. Pokuta v tomto případě je až do deseti milionů korun,“ informuje.

Policie zasáhne razantněji

Policie se nařčení z nedostatečných postihů brání. Podle mluvčího ministerstva vnitra Vladimíra Řepky se šéfové resortů vnitra a spravedlnosti minulý týden dohodli na společném postupu proti provozovatelům kvízomatů. Policie bude provozovatele kvízomatů postihovat přísněji.

„Je potřeba plně uplatňovat možnosti platné právní úpravy a postihovat za neoprávněné provozování loterijních a jiných zařízení,“ vysvětluje Řepka a dodává:

„Ministerstvo spravedlnosti si nechalo zpracovat analýzu a podle ní se tato možnost dá aplikovat právě i na kvízomaty, takže policie nyní bude postupovat v souladu s touto analýzou. Policie a státní zástupci tak mohou důrazně postupovat proti tomuto nově se šířícímu fenoménu.“

Ministerstvo financí odhaduje, že v Česku teď může být v provozu až tisíc kvízomatů, které nahrazují běžné herní automaty a videoloterijní terminály.

Jana Čermáková, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme