Demonstranti ve Fergusonu se opět střetli s policií. Napětí eskaluje

Americký Ferguson má za sebou další rušnou noc. Jinak poklidné předměstí Saint Louis na sebe v noci bere podobu téměř válečné zóny. Protesty, které vypukly poté, co místní policista zastřelil černošského mladíka Michaela Browna, trvají už více než týden a i včera jinak klidné demonstrace skončily konfrontací s policií. Hlavní ulicí opět létaly kouřové granáty a slzný plyn a – jak tvrdí policie – i skutečné projektily.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Noční demonstrace v americkém Fergusonu se opět neobešla bez napětí a policejního zásahu. 19. 8. 2014

Noční demonstrace v americkém Fergusonu se opět neobešla bez napětí a policejního zásahu. 19. 8. 2014 | Zdroj: Reuters

Napětí ve městě se po deseti dnech nepokojů a dalších nočních srážkách policie s demonstranty kumuluje. Samotné demonstrace se odehrávají na poměrně malém prostoru, na jedné jinak komerčně živé ulici.

Ve 20tisícovém městě je přes den naprostý klid. Poklidně a mírumilovně se odehrávala zpočátku několik hodin i včerejší demonstrace, i když už za policejního dohledu, což vždy vznáší jisté napětí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální dění v americkém Fergusonu sleduje zahraniční zpravodajka Českého rozhlasu Lenka Kabrhelová

V jistý moment se ale protest zvrhl v další násilí. Policie tvrdí, že mezi jinak klidnými demonstranty operuje hrstka radikálů.

Kapitán Ron Johnson, který je pověřený obnovením pořádku ve městě, po včerejší akci potvrdil, že dva lidé byli postřeleni nikoli policií. Ve městě se prý střílelo i na policii. Policejní složky zadržely celkem 31 lidí.

Ron Johnson je černošský policista, který pochází z Fergusonu a byl jmenován právě proto, že má u místních obyvatel důvěru. Prohlásil, že nedopustí, aby hrstka lidí, která usiluje o střety s policií, zlikvidovala celý protest, na který podle něj lidé mají absolutní právo.

Na pomoc místní policii dorazily i armádní záložní jednotky Národní gardy. Zatím to – vzhledem k dění během včerejšího večera – k pořádku nepřispělo. Národní gardy ale byly včera vedené především jako záloha.

Obyvatelé policii nevěří

Lidé ve Fergusonu však obecně nemají důvěru k jakýmkoli policejním složkám a nasazení každé další policejní síly je velmi zastrašující. Obyvatelé poukazují na to, že jediný den i noc, kdy protest měl podobu až jakési pouliční slavnosti, byl minulý čtvrtek, kdy se policie z města úplně stáhla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu byl Kryštof Kozák, vedoucí Katedry amerických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy

Drtivá většina lidí sice s násilím během protestů nesouhlasí, ale mají za to, že ho podněcuje právě policie – často už samotnou svou přítomností. Policie naopak tvrdí, že musí zasáhnout ve chvíli ohrožení. A o tom, že ohrožení existuje, podle ní svědčí právě včerejší střelba.

Nynější události v menším americkém městě vyvolaly znovu i zásadnější diskusi o rasových vztazích a o praktikách policie. Případ zastřeleného Michela Browna odhaluje nulovou důvěru v policii, hlavně tu místní ve Fergusonu. Lidé protestují proti tomu, jak se zhostila celého vyšetřování.

Noční demonstrace v americkém Fergusonu se opět neobešla bez napětí a policejního zásahu. 19. 8. 2014 | Foto: Reuters

Ruku v ruce s tím ožívá diskuse o rasových vztazích jako takových. Podle mnohých aktuální situace odhaluje, jak je celý systém neférově nastaven. Lidé poukazují na problémy s bezpečnostními složkami, ale vede to i k dalším otázkám.

Pokud opravdu existuje reálně víc kriminality v afroamerických komunitách, jsou prý také na místě dotazy, v jakých podmínkách tito lidé žijí, proč nemají práci, jakou šanci mají Afroameričané na pracovním trhu či v oblasti získávání vzdělání. Jde o komplexní propletenec problémů.

Mnozí experti jsou přesvědčeni o tom, že značná část problémů je založena právě na dědictví institucionalizovaného rasismu, který není až tak dávnou historií. Je to paradox v roce 2014, kdy mají Spojené státy černošského prezidenta, který dosáhl vysokého akademického vzdělání.

Vladimír Kroc, Lenka Kabrhelová, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme