Německo pošle Kurdům na severu Iráku zbraně, rozhodla kancléřka Merkelová

Německá vláda se po dlouhých diskusích rozhodla poslat na sever Iráku zbraně. Dostanou je kurdské jednotky, které svádějí těžké boje s radikální organizací Islámský stát. Ze zemí EU dodává do Iráku také Francie, Velká Británie je připravená Kurdům zbraně také poslat. Zvažuje to i Česko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bojovník v Iráku | Zdroj: ČTK

Celý týden nebylo jasné, zda Němci pošlou jen humanitární pomoc, nebo také zbraně.

Dosud se Berlín řídil principem, že do krizových oblastí zbraně neposílá. Záměr ministryně obrany a ministra zahraničí neměl mezi poslanci ani mezi vládními stranami plnou podporu.

O německé zbrojní pomoci rozhodla kancléřka Merkelová.

Kurdská armáda potřebuje zejména protipancéřové zbraně. Proti islamistům, kteří ukořistili irácké armádě pancéřová vozidla, nemohou účinně bojovat.

Evropská unie odsouhlasila dodávky zbraní do Iráku v polovině srpna. Rozhodnutí, zda chtějí zbraně do konfliktem zmítané země vyvézt, ale nechala na jednotlivých členských státech.

Unijní ministři se shodli, že situace v Iráku je kritická. „Evropská unie má mimořádné obavy ze zoufalé humanitární situace a z masivního vyhánění obyvatelstva, zejména v severních oblastech po útocích Islámského státu a jeho spojeneckých ozbrojených skupin,“ shodli se ministři.

Dodat zbraně či munici by mohlo i Česko

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD tehdy upozornil, že dodávky bojujícím Kurdům je potřeba sladit s ostatními členskými státy unie.

„Zvažujeme žádost kurdské strany a jsme připraveni – právě ve spolupráci a po konzultacích s našimi partnery v Evropské unii a Spojenými státy – pomoci. Určitě to neděláme sami. Myslím si, že bude více těch, kteří budou cítit, že máme povinnost v tom něco udělat,“ upřesnil.

Zbraně pro Kurdy by ještě případně musela na konci srpna schválit česká vláda. Soukromí zbrojaři potřebují pro vývoz zbraní do Iráku licenci.

Irák | Foto: Český rozhlas

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme