Zabavování nelegálního majetku se nedaří. Koalice to chce změnit

Za první pololetí letošního roku obstavila protikorupční policie majetek za více než miliardu a půl. Jenže zatím se státu moc nedaří nelegálně získané nemovitosti nebo peníze úplně zabavit. Koalice to chce změnit. Na středečním jednání ministři probírali, jak by měli lidé v případě pochybností úředníků prokazovat původ nemovitostí nebo třeba luxusních aut.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Korupce | Foto: Fotobanka RGBStock

Protikorupční policie letos zajišťovala majetek například v kauze podvodů s příspěvky pro invalidy. V té souvislosti v únoru obstavila nemovitosti za zhruba 130 milionů korun. Podle mluvčího útvaru Jaroslava Ibeheje s dalšími měsíci číslo narostlo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Veronika Hlaváčová mapuje, o jaké změny v zabavování nelegálně nabytého majetku usiluje koalice

„Útvar odhalování korupce a finanční kriminality za prvních šest měsíců letošního roku zajistil majetek v hodnotě cca 1,53 miliardy korun,“ specifikuje Ibehej.

To je víc než za celý rok 2011. Vláda nově chce, aby veškerý výnos z nelegálního majetku mířil do státní kasy. Řeší jen, jak toho přesně docílit.

Podle ministra pro lidská práva a legislativu Jiřího Dienstbiera z ČSSD se nabízejí dvě varianty. Lidé budou muset původ majetku prokázat buď v rámci daňového, nebo soudního řízení.

„V případě cesty té daňové správy nelze odčerpat majetek celý a soudní varianta by umožnila nechat propadnout nedoložený majetek jako celek. Na druhou stranu soudní varianta může být složitější z hlediska přípravy legislativy,“ dodává Jiří Dienstbier.

Třeba ministryně spravedlnosti Helena Válková je spíš pro soudní cestu. Stejně jako hnutí ANO, které v kabinetu zastupuje.

„Využila bych možností, které nám nabízí trestní řízení. Ale v případech, kdy si s tím nebude umět poradit a majetek by zůstal někde u majitele, tak pak by měla být zlepšena cesta prostřednictvím civilního řízení,“ vysvětluje Helena Válková.

Vláda se k diskusi o zabavování nelegálního majetku vrátí příští středu.

mad, Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme