Německé tajné služby údajně sledovaly turecké představitele. Ankara žádá vysvětlení

Německá vláda čelí rozzlobené reakci Ankary poté, co se v německých médiích objevila zpráva o špionáži, které se měla v uplynulých letech dopustit německá zpravodajská služba (BND) vůči představitelům Turecka. Turecké ministerstvo zahraničí si kvůli tomu předvolalo německého velvyslance v Ankaře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ankara je správní centrum Turecka | Foto: Creative Commons Attribution-NonComercial 2.0 Generic, Adam Reeder

Německá média o víkendu informovala, že spolková tajná služba (BND) odposlouchávala spřátelené státy. Podle zjištění novinářů zaznamenala hovory dvou amerických ministrů zahraničních věcí, Hillary Clintonové a Johna Kerryho.

Podle německých představitelů ale nešlo ale o cílenou špionáž, záznamy rozhovorů byly podle nich uskutečněny náhodně, když ministři letěli nad oblastí, kterou německá BND monitorovala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Německé tajné služby údajně sledovaly spřátelenou zemi v NATO, Turecko. Podrobnosti telefonoval berlínský zpravodaj ČRo Pavel Polák

Záznam telefonátů měl být okamžitě smazán. Tímto úkolem byl však pověřen dvojí agent, který ho předal i s dalšími dokumenty právě Američanům.

Nyní přišla německá média s dalším objevem. Vláda v Berlíně prý pověřila tajnou službu sledováním Turecka. To je členskou zemí NATO a tedy německým spřáteleným státem. V Ankaře tato informace vzbudila značné rozhořčení.

Turecké ministerstvo zahraničí v prohlášení uvedlo, že pokud se ukáže, že informace, které o víkendu zveřejnil časopis Der Spiegel, jsou pravdivé, je to „absolutně nepřijatelné".

„Očekáváme, že německé úřady předloží oficiální a uspokojivé vysvětlení tvrzení, která se objevila v německých médiích, a tyto aktivity okamžitě ukončí, pokud jsou tato tvrzení pravdivá," píše se prohlášení tureckého ministerstva.

Ministerstvo si kvůli tomu předvolalo německého velvyslance, aby záležitost vysvětlil. Podle německé strany ale nešlo o žádný diplomatický nátlak. Schůzka se prý nesla v přátelském duchu.

Komentátoři ale upozorňují, že je jisté, že vztahy mezi Berlínem a Ankarou poněkud ochladnou.

Agentura Reuters připomíná, že před časem vypukla diplomatická roztržka mezi Spojenými státy a Německem kvůli špionáži. Loni v říjnu se vynořily zprávy, že Američané odposlouchávali mobil Angely Merkelové. Kancléřka tehdy prohlásila, že “špehování mezi přáteli je naprosto nepřijatelné“. Spolková vláda pak vykázala nejvyššího zástupce CIA ze země.

Pavel Polák, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme