Ve třetím pilíři spoří zhruba 4,88 milionu lidí, je to o 85 tisíc méně než loni

Počet lidí, kteří si spoří na důchod v takzvaném třetím pilíři, výrazně klesá. U penzijních společností se ke konci prvního pololetí snížil na zhruba 4,88 milionu účastníků. To bylo o 85 tisíc méně než na konci loňského roku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bankovky a kalkulačka

Bankovky a kalkulačka | Foto: Ladislav Bába

Ke konci roku 2012 vstoupilo tehdy ještě do penzijního připojištění velké množství lidí najednou. Chtěli využít starých podmínek.

Čísla z této doby proto ostře kontrastují s těmi aktuálními. Potvrzuje to i analytik společnosti Broker Consulting Jan Šimek.

„Všichni, kdo chtěli mít penzijní připojištění za starých podmínek, tak si ho rychle založili. Trh tedy dosáhl svého vrcholu a dnes do něj nevstupují noví lidé,“ konstatuje Šimek.

Třetí pilíř by se měl podle mluvčího Asociace penzijních společností Jana Sedláčka více zatraktivnit:

Přehrát

00:00 / 00:00

Spoření ve třetím důchodovém pilíři přiblížil Jan Beneš

„Tou nejzajímavější možností by bylo zvýšit zapojení zaměstnavatele. Když se podíváme na aktuální čísla, tak od něj v současné době dostává příspěvek jen zhruba 20 procent klientů. Rozhodně tam vidíme rezervu. Zaměstnavatelé by se mohli více zapojit výší úložky, ale i počtem.“

Pokud by politici rozhodli o zrušení druhého pilíře, budou mít lidé podle aktuálního návrhu na výběr z několika možností.

Dostali by peníze od soukromých fondů zpět nebo si je nechali převést právě do pilíře třetího. Další variantu už dříve popsal předseda důchodové komise Martin Potůček.

Třetí pilíř je dobrovolné spoření. Část peněz si ukládá sám střadatel a část mu přispívá zaměstnavatel a stát. Umožňuje i daňové odpočty. Jejich výše se určuje podle toho, kolik si každý ročně nastřádá.

„Chceme dosáhnout i toho, aby lidé měli možnost uspořené peníze vrátit do prvního pilíře s tím, že by se jim vrátily všechny nároky, které z toho vyplývají z hlediska výpočtů jejich budoucích důchodů z prvního pilíře,“ dodal Potůček.

Komise expertů a politických stran chce zrušit druhý důchodový pilíř buď k 1. lednu 2016, nebo o rok později. Návrh ještě musí schválit vláda a parlament. V systému je nyní přes 80 tisíc lidí.

Podle prezidenta Asociace penzijních společností Vladimíra Bezděka je skoro jisté, že některý z klientů penzijních společností napadne jeho případné zrušení u Ústavního soudu.

Vývoj počtu účastníků penzijních fondů v Česku od roku 2000 do I. pololetí 2014 | Foto: ČTK

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme