Začíná liga mistrů světa. Titul v Bundeslize obhajuje Bayern Mnichov
Nedaleko za českými hranicemi startuje zápasem Bayernu s Wolfsburgem další ročník Bundesligy. Díky německému triumfu na světovém šampionátu v Brazílii se může pyšnit přízviskem „liga mistrů světa". Němci svým úspěchem v Brazílii završili dlouhou práci, která teď přináší výsledky.
„V Německu jsme se za poslední roky hodně učili od jiných fotbalových národů. V roce 2002, kdy jsme se stali vícemistry světa, jsme si mysleli, že patříme k nejlepším, to byl hrubý omyl,“ uvědomuje si zpětně Paul Breitner, člen vedení Bayernu Mnichov.
„Naše hra byla ve skutečnosti modernímu fotbalu hodně vzdálená. Hráli jsme pořád ještě s liberem a praktikovali osobní bránění jeden na jednoho. Při fotbale jsme jenom dřeli - prostě typičtí Němci - na hřišti jen pracovat, pracovat, pracovat,“ vzpomíná mistr světa z roku 1974.
Němci se systém rozhodli změnit a v momentě, který vedl k silné sebereflexi, se vývoj jejich fotbalu protnul s vývojem toho českého. Ten byl na Euru 2004 na vrcholu a český tým dokázal vítězstvím i s řadou náhradníků v sestavě Němce už ve skupině z turnaje vyprovodit.
V tu chvíli si v Německu řekli, že fotbal založený jenom na síle a kondici už hrát nechtějí. A podle toho se také zařídili.
Děti si při fotbale skutečně hrají
„Řekli jsme si, že chceme zdravý mix odpovídající naší mentalitě: 50 procent síly a 50 procent techniky. Do té doby byl ten poměr výrazně ve prospěch síly. A tak jsme začali vést naše fotbalisty jinak: ubrali jsme na atletické složce a posílili tu herní,“ vysvětluje dvaašedesátiletý bývalý fotbalista.
„Začali jsme učit děti, aby si při fotbale skutečně hrály. A vidíte, před čtyřmi roky nám z toho vzešel nadějný, mladý národní tým s pěkným herním projevem a taky v Bundeslize se najednou hezky dívá i na desátý, dvanáctý nebo patnáctý tým tabulky,“ všiml si funkcionář Bayernu Mnichov.
Jeho klub už rok nechává svou hru utvářet Katalánce Guardiolu a v Mnichově jsou s ním spokojení, i když v Lize mistrů letos vyklidili pozice už ve čtvrtfinále.
„Louis van Gaal kdysi položil naší současné herní tváři základ - naučil hráče poziční hře a nechal běhat míč. Ale bylo to pomalé, statické. Pak přišel Jupp Heynckes a vnesl do naší hry rychlost,“ vzpomíná Breitner na bývalé trenéry.
„Pep Guardiola udělal třetí krok a vývoj završil - vyžaduje od hráčů, aby si měnili pozice - to se soupeřům hrozně těžko brání, jak v minulých letech dokazovaly úspěchy Barcelony. A právě tohle bude Guardiola v Bayernu dál praktikovat a zdokonalovat,“ plánuje Paul Breitner.
První bundesligová ukázka nové sezony bude k vidění v Mnichově dnes od půl deváté večer v utkání s Wolfsburgem. A díky zdařilé renesanci německého fotbalu u toho bude i spousta čerstvých světových šampionů.