Německá vláda schválila prodej divize RWE skupině v čele s ruským miliardářem

Německá vláda schválila prodej divize německé energetické společnosti RWE pro těžbu ropy a plynu skupině investorů vedené ruským miliardářem Michailem Fridmanem. Skupina Letter One se v březnu s RWE dohodla, že za převzetí divize DEA zaplatí 5,1 miliardy eur (142 miliard Kč).

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ropná a plynárenská divize DEA, patřící německé energetické společnosti RWE

Ropná a plynárenská divize DEA, patřící německé energetické společnosti RWE | Zdroj: Reuters

„Společnost RWE prodala dceřinou společnost, která se zabývá těžbou ropy a plynu, RWE tuto společnost prodává už delší dobu,“ připomněl energetický analytik banky J&T Michal Šnobr.

„Je to samozřejmě překvapivé, nicméně v tento okamžik žádný jiný kupec neexistuje a pro společnost RWE to byla velmi důležitá transakce.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O prodeji divize RWE mluvil energetický analytik banky J&T Michal Šnobr

RWE hodlá využít příjem z prodeje divize DEA zejména ke snížené svého dluhu. Firma už loni oznámila, že se rozhodla zanechat aktivit v produkci ropy a zemního plynu.

„Transakce se vůbec nedotýká České republiky a zákazníků v České republice, ale ukazuje, že jedna ze zemí EU si v těchto věcech může v podstatě dělat téměř cokoli, aniž by brala ohled na další země, na své sousedy,“ poznamenal Šnobr.

„Německo je rozhodující zemí v celé EU a určuje energetickou politiku nejen uvnitř, ale určuje energetickou politiku celé unie, včetně České republiky.“

RWE je druhým největším energetickým koncernem v Německu. V České republice zajišťuje dodávky zemního plynu a elektřiny pro asi 1,7 milionu konečných zákazníků.
Pramen: ČTK

„Tady je vidět, že přístup Německa k Rusku a energetickým aktivům je radikálně jiný, než přístup České republiky,“ poznamenal energetický analytik banky J&T Michal Šnobr.

Německé ministerstvo hospodářství uvedlo, že transakce byla důkladně přezkoumána a nebyly vůči ní vzneseny žádné námitky.

Vláda podle ministerstva předpokládá, že transakce nebude mít vliv na bezpečnost dodávek ropy a plynu.

Vladimír Kroc, ČTK, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme